Komunikacyjny savoir-vivre

7
25.01.2017
Komunikacyjny savoir-vivre
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl
Nie każdy może sobie pozwolić na taki komfort podróży po mieście jak jazda własnym samochodem. Duża część mieszkańców nie ma wyjścia i musi korzystać na co dzień z komunikacji miejskiej, chociaż wybieramy ją też często ze względów praktycznych - nie musimy martwić się gdzie zaparkować nasze auto.
Kierowcy autobusów (zwłaszcza!) potrafią z impetem zatrzymać się na przystanku lub z niego ruszyć. Mam wrażenie, że czasami niestety utożsamiają pasażerów, których przewożą, z workiem kartofli. Osoby stojące (i nie tylko) są przecież narażone na wypadek i wcale nie trzeba mocno się starać, żeby przewrócić się w czasie jazdy czy (wersja bardziej optymistyczna) wpaść na któregoś ze współpasażerów. Drodzy kierowcy – miejcie to na uwadze!
   Druga sprawa – niezbyt przyjemnie czeka się zimą na autobus czy tramwaj marznąc na przystanku. Oczywiście mam na myśli przystanki przy pętlach. Kierowcy czy motorniczy mogliby wykazać czasem ludzkie odruchy czy po prostu odrobinę zwykłej życzliwości i podjechać szybciej na przystanek, by pasażerowie mogli poczekać w środku. W innych miastach często tak właśnie robią.
   I kolejna rzecz – ogrzewanie w środkach komunikacji miejskiej. Niestety wielokrotnie miałem „przyjemność” podróżowania tramwajem, w zimowej aurze, w którym motorniczy nie włączył ogrzewania. W rezultacie zimno było niemal tak samo jak na zewnątrz, a o siedzeniu na metalowych siedziskach aż strach było pomyśleć. Z kolei latem parokrotnie zastała mnie wprost odwrotna sytuacja – na zewnątrz upał, a w tramwaju grzeją! Czyli tak jak w popularnej komedii – jest zima to musi być zimno, a jak jest lato to musi być gorąco!
   
rozczarowany01

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

1) Co do jazdy jak z "kartoflami" to ok, nawet się zgodzę. Czasem jednak szarpanie to niestety wina sprzętu i kierowca niewiele jest w stanie zrobić. 2) W temacie przewracania się w czasie jazdy. .. Jak się stoi i nie trzyma, albo się stoi "na drzwiach", albo siedzi odmóżdżony ze wzrokiem wbitym z ekran telefonu, to naprawdę nie trudno zaliczyć czołem w poręcz, albo katapultowanie z siedzenia podczas hamowania. Niestety smartfono-zombie coraz więcej w środkach komunikacji miejskiej. 3) Szybsze podjeżdżanie na pętli - kolego, czy jeśli byłbyś pracownikiem "okienkowym" i miał 15 minut ustawowej przerwy, to zasiadałbyś do okienka po 5 lub 10,żeby szybciej obsłużyć interesantów? Nie. Miałbyś to w du. .. żym poważaniu. Tak samo kierowcy/motorniczemu się należy odrobina odpoczynku na pętli na szybki przegląd wozu, fajkę, rozprostowanie kości, czy choćby radosne puszczanie bąków w samotności. 4) Ogrzewanie - tu racja. Jednak czasem grzeje aż za mocno i bez kontroli. wsiadasz z zimnego przystanku do wozu, w którym +30 i zaczynasz spływać potem. A na koniec zapytam w jakim to środku transportu miejskiego są metalowe siedziska??? Bo jakoś nie kojarzę.
(2017.01.25)

info

22  
  6
Jak coś komuś nie pasuje to niech jeździ taxi. .. tam na wygodne siedzenie żadnych pasażerów, czekania na przystanku i przewracania się. Nigdzie nie jest idealnie. Jakby miało tak być to za przejazd autobusem nie płaciłoby się 2-3zł tylko 10zł. I ostatnia sprawa. .. Jak nie stać Cie na Taxi i nie stać cię na własny środek transportu (np. rower, skuter, auto itp. ) to możesz iść pieszo albo zapłacić 3zł na tramwaj albo autobus i powinieneś się cieszyć że nie idziesz pieszo. ..
airad28 (2017.01.25)

info

7  
  11
Popieram przedmówców! Jeszcze jedno : przez 8 godzin co 3 minuty otwieraj w mieszkaniu wszystkie okna na 1 minutę a wtedy zobaczysz że to prawda - jeżeli jest zima to musi być zimno (motorniczemu też!).
motorniczy (2017.01.25)

info

8  
  7
Co zimno wam??? To ja się pytam po jakiego grzyba muszę otwierać wszystkie drzwi. Ano po to bo jak na przystanku wysiadają 3 osoby to każda wychodzi swoim wyjściem lub wejściem, a jak nie otworzę choćby jednych to zaraz się wydzieracie i taka jest prawda i w ciągu tych kilku chwil pojazd się przewietrzy i jest po sprawie. Taka sama sytuacja jest w przypadku klimatyzacji. Nie sprawdza się a na pewno w Elblągu gdzie przystanki są co 100m. A jak kto chętny to można zrobić sobie prawo jazdy kat D, kurs kwalifikacyjny na przewóz osób, i śmigać nówkami po stolicy powiatu oczywiście za najniższą krajowa pensję. I wtedy na pętli pogadamy Jak to jest ciepło czy zimno podjechać czy nie a może odsikać się na koło bo potem nie będzie czasu. No i faktycznie trzeba pierdnąć.
(2017.01.25)

info

6  
  4
w tramwajach smierdzi. ludzie sie nie myja, smierdzi od nich okrutnie.
opus (2017.01.26)

info

7  
  1
Zimą zimno, dzik jest dziki, na drodze drogo, . .. .. itd.
półpasiec (2017.01.26)

info

0  
  0
Tak STETY jest. Wstydździe się chłopaki :( Tenów sięstaż będziesz stary, zanim powiesz :)
elblazkowo (2017.01.30)

info

0  
  0