Jak świętować rocznicę?

42
Wczoraj
13:20
Jak świętować rocznicę?
fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
Spotkanie z historykami poświęconych zdobyciu Elbląga w lutym 1945 r. i wcześniejszą bitwą w okolicach Pasłęka, podczas której oddziały Armii Czerwonej powstrzymały niemiecką próbę odwrotu 4 armii. To mógł być początek miejskich obchodów 80-lecia powrotu Elbląga do Polski. Ale takiego wydarzenia nie będzie. Zapytaliśmy w instytucjach kultury, jakie wydarzenia planują zorganizować z okazji okrągłej rocznicy.

Przypomnijmy, że na grudniowej sesji Rady Miejskiej radni uchwalili, że rok 2025 będzie „Rokiem Obchodów Zakończenia II Wojny Światowej i Powrotu Elbląga do Polski”. Zapytaliśmy instytucje kultury w Elblągu, jakie wydarzenia planują zorganizować w związku z tą rocznicą.

- W ramach uczczenia 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej i powrotu Elbląga do macierzy planujemy realizację wielu wydarzeń, które aktualnie są na etapie uzgodnień. Będziemy o nich na bieżąco informować – poinformowała nas Joanna Urbaniak z zespołu prasowego Biura prezydenta Miasta.

W planach jest produkcja filmu „Jutro tu będzie Polska” w reżyserii Sławomira W. Malinowskiego. Na ten cel z miejskiego budżetu przekazano 50 tys. zł. Film prawdopodobnie zostanie wyświetlony w kinie Światowid. Będzie to jeden z kilku zaplanowanych wydarzeń z okazji rocznicy.

- W ramach działań upamiętniających planujemy wykorzystać możliwości Kina Światowid, organizując m.in. spotkania z cyklu „Elbląg na dużym ekranie" oraz projekcje dedykowanego filmu przypominającego te wydarzenia – poinformował nas Kamil Czyżak, kierownik działu promocji i kontaktu z mediami. - W celach edukacyjnych rocznica ta znajdzie także odzwierciedlenie w organizowanych przez nas inicjatywach, takich jak gra miejska oraz dyktando o tytuł Najlepszego Ortografa Warmii i Mazur. Oba wydarzenia będą wzbogacone o wątki związane z historią Elbląga. Ponadto 80. rocznica jest doskonałą okazją, aby przypomnieć zasoby przygotowane przez Regionalną Pracownię Digitalizacji, w szczególności multimedialną wystawę „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-49", która ukazuje życie mieszkańców Elbląga w trudnych powojennych realiach.

Sprecyzowanych planów nie ma jeszcze Muzeum Archeologiczno-Historyczne. - Jesteśmy w trakcie planowania działań w związku z obchodami 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz powrotu Elbląga do Polski. Jak tylko ustalimy konkretne wydarzenia, bardzo chętnie się tym podzielimy – odpowiedziała nam Joanna Fonferek-Grajek, kierownik działu naukowego MAH.

Galeria EL skupi się na rocznicach związanych ze sztuką.

- Planując nasz program wystawienniczy na najbliższy rok, mamy nadzieję że również pośrednio, wpisujemy się w celebrację tejże rocznicy, nie zapominając o tradycji i historii Galerii EL. W 2025 r. przypada okrągła rocznica 60-lecia I Biennale Form Przestrzennych. Nasze galeryjne świętowanie, będzie skupiało się wokół tego bardzo ważnego wydarzenia dla historii i tożsamości naszej instytucji. - poinformowała nas Emilia Orzechowska, dyrektorka Galerii EL. - Wystawa duetu nieżyjących już artystów: Bena Muthofera i Gerharda Jürgena Bluma-Kwiatkowskiego pod tytułem "Życiorysy równoległe". Projekt prezentuje sylwetkę obu twórców, jako dwóch równoległych życiorysów artystycznych XX wieku w środkowej Europie, rozpiętych pomiędzy Polską a Niemcami. Wystawie towarzyszyć będzie reedycja katalogu z I Biennale Form Przestrzennych (1965r.) w Elblągu z okazji 60-letniej rocznicy wydarzenia. Będziemy również kontynuować nasz dwuletni projekt edukacyjny "Otwarta Galeria", współfinansowany jest ze środków MKiDN i którego finałowa część połączona z wystawą w przestrzeni krużganka przypada również na okres lata 2025.

W 2025 r. zostanie zorganizowany zostanie także 33. Salon Elbląski będący tradycyjnym przeglądem elbląskiego środowiska kulturalnego. - Chyba nie ma lepszej i piękniejszej formuły do celebrowania przeszłości, jak skupienie się na "tu i teraz": wspieranie, prezentacja i promowanie aktualnego środowiska artystycznego Elbląga – napisała Emilia Orzechowska.

A taką odpowiedź otrzymaliśmy na nasze pytania w tej sprawie z Biblioteki Elbląskiej: - Biblioteka Elbląska skupia się na realizacji bogatego programu kulturalnego związanego przede wszystkim z wartościową literaturą. Natomiast burzliwej historii naszego miasta, opowiadanej zresztą przez pryzmat gromadzonego u nas przez stulecia księgozbioru, poświęcona jest wystawa stała Elkamera. Przy okazji rocznicy zachęcamy też gorąco do refleksji nad bogatą historią Elbląga przy wykorzystaniu współczesnych zbiorów regionalnych dostępnych w Regiotece - poinformował nas Dominik Żyłowski, kierownik Działu Komunikacji Społecznej w Bibliotece Elbląskiej.

SM

 

Naszych Czytelników zapraszamy do merytorycznej dyskusji w komentarzach, jak powinny wyglądać miejskie obchody 80. rocznicy powrotu Elbląga do Polski.


Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Idąc do sklepu kupić masło, oczywiście w niemieckich sklepach; -D
(2025.01.08)
Rocznicę to nasza specjalność !
(2025.01.08)

info

5  
  1
Rozumiem, że Ty wolałbyś robić zakupy w rosyjskich sklepach....
dyzio (2025.01.08)
Nie zdobycie (zajęcie) Elbląga tylko wyzwolenie!!! Elbląg powrócił do Polski po 163-ech latach ( 13.09.1772) AMEN.
Irek Szaf (2025.01.08)
Elbląg jest w Polsce od 80 lat i jego powrotu do ojczyzny więc nie piszcie o Elbingu że dawno temu w Elblągu.
(2025.01.08)

info

6  
  5
Jak ma być kulturalnie to może zacznijmy od tego że zdaniem autorów Podcastu Historycznego atak przez Elbląg na Gdańsk był osobistym rozkazem Stalina i mocno wstrzymał atak na Berlin. O tym że Elbing zdobyto a nie wyzwolono chyba spierać się już nie trzeba natomiast warto wiedzieć dlaczego Nasze miasto doznało tak ciężkich zniszczeń. Sala św. Ducha jest swego rodzaju kolażem polsko-niemieckiej przeszłości Elbląga i z wielką przyjemnością dotykam cegieł w jej ścianach. I tych Polskich i tych Niemieckich - wszystkie są Elbląskie, ,, Nawet te z Kadyn...
MariuszLewandowski-Fc (2025.01.08)
@dyzio - Rosja jest w UE??? W niemieckich sklepach jest też polska żywność i na odwrót.
(2025.01.08)
@Irek Szaf - Jednak zdobycie w Kronikach Armii Czerwonej podali że zdobyto pierwsze Niemieckie miasto a co do Polski to uważam że to nie Elbląg wrócił do Polski ale Polska wróciła do Elbląga. Byliśmy j będziemy Elblążanami
MariuszLewandowski-Fc (2025.01.08)
@MariuszLewandowski-Fc - z Kadinen
(2025.01.08)
@Irek Szaf - no niestety amenku, ale jednak zdobycie
(2025.01.08)