Lasy wokół Elbląga to teren endemiczny, na którym występuje duża ilość kleszczy. Te z kolei mogą być nosicielami groźnych dla człowieka chorób, takich jak np. kleszczowe zapalenie mózgu.
Warto zatem przed wyjściem do lasu odpowiednio się przed kleszczami zabezpieczyć. Najprostszy sposób to odpowiedni, szczelny ubiór: obcisłe spodnie i bluzy z długimi rękawami oraz pełne obuwie - żeby kleszcz nie miał możliwości przyczepienia się do naszego ciała. A jeżeli już do tego dojdzie, to kleszcza trzeba jak najszybciej usunąć. Nie wyrywać, tylko wykręcić (zawsze w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara). Jeżeli jednak po takiej „operacji” „kawałek" kleszcza zostanie w naszym ciele, trzeba się z tym zgłosić do lekarza.
Wbrew obiegowym opiniom, nie wolno smarować kleszcza tłuszczem, ponieważ może to spowodować jego wymioty, co zwiększy ryzyko zakażenia.
O tym, jak uchronić się przed kleszczami i jak je bezpiecznie usunąć, Marta Hajkowicz rozmawiała z dr Anną Sobieszek-Kundro - ordynatorem Oddziału Dermatologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter