- Natężenie ruchu jest w Gronowie jest coraz większe. Nikt nie przestrzega ograniczenia prędkości do 30 km na godzinę. Chodzi nam o zwiększenie bezpieczeństwa na tej ulicy – mówiła Agnieszka Grecka, sołtys Gronowa Górnego w kwietniu tego roku.
Mieszkańcy podelbląskiej wsi wiosną zablokowali wówczas ul. Szafirową – ich zdaniem jedną z najbardziej niebezpiecznych ulic w miejscowości. - Problem rozpoczął się za kadencji wójta Grzegorza Nowaczyka, który wydał niekorzystną decyzję o warunkach zabudowy dla GDDKiA do budowy trasy S7 przez gminę Elbląg (koniec lat 90.), nie zważając na wnioski mieszkańców. Następne zarządy gminy Elbląg organizowały wiele spotkań z dyrekcją GDDKiA w sprawie zmiany zaprojektowanych rozwiązań. Niestety bez efektów. Inwestor słusznie twierdził, że wszelkie roszczenia i rozwiązania zarząd gminy mógł wnosić na etapie projektowania, a nie po zakończeniu inwestycji – informuje Grzegorz Zembrzuski z gronowskiej rady sołeckiej.
W czym tkwi problem?
- Okazało się, że ulica Szafirowa jest jedyną drogą dojazdową do Elbląga dla kilkunastu wsi gminy Elbląg. Jest ona zakończeniem tzw. „starej siódemki” i tworzy wąskie gardło dla dużego natężenia ruchu w tym ciężarowego z firm lokalnych i obcych. Kierowcy ogromnych ciężarówek omijając opłatę viaToll jadą tranzytem z dużą prędkością przez Gronowo Górne. Nie pomagają znaki ograniczenia prędkości – wyjaśnia Grzegorz Zembrzuski.
W kwietniu tego roku mieszkańcy Gronowa Górnego po raz pierwszy zablokowali przejście dla pieszych na ulicy Szafirowej. Wydawać by się mogło, że ten środek nacisku poskutkował. Kilka dni później odbyło się zebranie wiejskie, na którym postanowiono powołać grupę roboczą złożoną z mieszkańców i urzędników starostwa powiatowego, która miała wypracować rozwiązania. Minęło kilka miesięcy i...
- Nic się nie zmieniło. Żadnego zainteresowania – mówi Grzegorz Zembrzuski.
Mieszkańcy Gronowa mają dość i zapowiadają wznowienie protestów. Najbliższa blokada odbędzie się w środę (2 października) w godzinach 14 – 15. Zablokowana zostanie ul. Szafirowa na najbliższym przejściu dla pieszych, patrząc od wjazdu do Elbląga.
- Chcemy poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku drogi, tj. poprawę oświetlenia, wybudowania ciągów pieszych, barier ochronnych, oznakowania. Oczekujemy też rozwiązań dla poprawy organizacji ruchu dla wsi Gronowo Górne – wyjaśnia członek rady sołeckiej.
Czy kolejny protest przyniesie skutek?. Mieszkańcy deklarują, że będą protestować co miesiąc, do skutku. Na 8 października zwołano zebranie wiejskie w gronowskiej szkole, na którym ponownie urzędnicy będą próbowali znaleźć kompromis z mieszkańcami.