Dyskutowali o religiach świata

30
20.04.2023
Dyskutowali o religiach świata
(fot. Anna Dembińska)
Największe religie wiele różni, ale wiele też łączy, a najważniejszy jest dialog między nimi, by ludzie byli coraz lepsi – to główny wniosek z debaty, która była głównym punktem konferencji naukowej, jaka odbyła się w czwartek w Bibliotece Elbląskiej. Zobacz zdjęcia.

Konferencję „Religie świata – fenomenalna różnorodność” zorganizowały wspólnie I i III LO w Elblągu, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego i Biblioteka Elbląska. Uczestnicząca w niej młodzież miała okazję wysłuchać referatów na m.in. na temat źródeł teologii, zagadnień związanych z hinduizmem i buddyzmem czy zapoznać się z historią tatarów i islamu w Polsce XX wieku.

Głównym punktem konferencji była debata między przedstawicielami poszczególnych wyznań na temat tego, jakie są różnice między poszczególnymi religiami, a co je łączy lub może łączyć. Wiele też było mowy o tolerancji religijnej oraz dyskryminacji z powodu religii, jak i o religijności szczególnych młodych ludzi, a młodzież miała okazję przedstawić swój punkt widzenia na kwestie wiary, religii i tego, czy można te dwie sprawy traktować oddzielnie.

W dyskusji (uczestniczyli w niej ks. Andrzej Kilanowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Elblągu, ks. Marek Antonowicz, proboszcz parafii prawosławnej w Pasłęku, Olgierd Chazbijewicz, administrator meczetu w Gdańsku, dr hab. Wojciech Gajewski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego i pastor zielonoświątkowców oraz Karol Przybysz z koła religioznawców Uniwersytet Gdańskiego) była mowa o tym, jak ważny wpływ w poszczególnych wyznaniach mają rytuały, dlaczego są potrzebne i dlaczego młodzi ludzie często nie chcą identyfikować się z daną religią.

Wideo relację z konferencji można zobaczyć w mediach społecznościowych Biblioteki Elbląskiej.

 

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl była patronem medialnym konferencji

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
dlaczego artykuł o Charonie nie można skomentować, tylko polubić????, czyżby Portel Elbląg był za Charonem, coś nie tak
(2023.04.20)
Nie ogarniasz pojęcia artykułu sponsorowanego tumanie. Płatna kolumna. Piszesz co chcesz.
(2023.04.20)
Bardzo wiele je łączy. Powstały kiedy pierwszy kłamca spotkał pierwszego naiwnego i naciskał mu bajki. A potem efekt kuli śniegowej.
(2023.04.20)

info

14  
  11
Wymyślenie religii to najgorsze co mogło przytrafić się ludzkości
(2023.04.20)
W Elblągu odprawiany jest rytuał religijny pod nazwą PORT, za pomocą jednej koparki kapłani ciemnoty i zabobonów trzymają od ponad 20 lat 120 tysięcy mieszkańców w fałszywym przekonaniu, że mają port, a faktycznie nic nie mają prócz lipy
7hbv (2023.04.20)

info

12  
  6
A o czym tu dyskutować przecież nie ma żadnego Boga to jest zwykły biznes oraz sekciarstwo i bardzo często kolejna władza w państwie.
(2023.04.20)

info

14  
  14
zabobony.... zabobony....
(2023.04.20)

info

10  
  6
rozkminianie o innych wymiaracgh jest tym samym coi wiara ten tutaj
(2023.04.21)
A o czym tu dyskutować przecież nie ma żadnego Boga to jest zwykły biznes oraz sekciarstwo i bardzo często kolejna władza w państwie.
(2023.04.21)

info

7  
  4
pislam
(2023.04.21)

info

7  
  2