- To wyjÄ…tkowy konkurs, bo wymaga „solidarnoÅ›ci" od zespoÅ‚u. W etapach wojewódzkich wyÅ‚anianych jest 3 najlepszych uczniów najczęściej z różnych miast, wsi i miasteczek. MuszÄ… oni razem pracować do finaÅ‚u. W innych konkursach najczęściej jest jeden finalista, z którym pracuje nauczyciel. Tu wymagana jest praca zespoÅ‚owa – wyjaÅ›nia prezes Fundacji Centrum SolidarnoÅ›ci Danuta Kobzdej.
Ekipa z Warmii i Mazur przygotowała prezentacje/film na temat satyry, anegdoty w walce z propagandą PRL w latach 70 i 80 tych ubiegłego wieku.
- NagraliÅ›my „Dziennik Telewizyjny" ale z informacjami z kawałów i skeczy z tamtych czasów. Takie odwrócenie roli. ByÅ‚o o „Å›cieżkach zdrowia" MO i pustych półkach w sklepach – mówi Beata DziÄ™go z II LO w ElblÄ…gu.
Film spodobaÅ‚ siÄ™ jury, na czele którego staÅ‚ szef warszawskiego IPN prof. Jerzy Eisler, bo warmiÅ„ska prezentacja „nie byÅ‚a ponura".
Podczas finaÅ‚u w Centrum Historii Zajezdnia we WrocÅ‚awiu ( tam gdzie narodziÅ‚a siÄ™ „Solidarność WalczÄ…ca" ) mÅ‚odzi ludzie przeszli szczegółowy egzamin ustny i musieli obronić swojej prezentacji (podobna formuÅ‚a jak obrona pracy magisterskiej). Jury zauroczona zostaÅ‚a naturalnoÅ›ciÄ… elblÄ…skiej ekipy, która o wartoÅ›ci anegdoty i satyry mówiÅ‚a w odniesieniu do dzisiejszych czasów.
- Do historii, źródeÅ‚ ale także do obecnych wydarzeÅ„ należy podchodzić z humorem i dystansem – podsumowaÅ‚ Mateusz Latawski z WÄ™gorzewa.
- ChciaÅ‚bym, żeby tak myÅ›leli wszyscy, a zwÅ‚aszcza mÅ‚odzi historycy – skomplementowaÅ‚ wystÄ…pienie prof. Eisler.
Drużyna z województwa warmińsko-mazurskiego w nagrodę otrzymała promesę indeksu na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Gdański. Ponadto dla każdego 3 tysiące złotych, cenne nagrody rzeczowe oraz dwudniowe szkolenie w Warszawie. Nauka się opłaca.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter