Dlaczego radnych nie ma w zespole kryzysowym?

30
03.03.2022
Dlaczego radnych nie ma w zespole kryzysowym?
fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)
Radna Elżbieta Banasiewicz też chciałaby uczestniczyć w pracach Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Dlaczego radni nie są zapraszani na posiedzenia zespołu? I jak będzie przebiegała weryfikacja przez samorząd statusu uchodźcy? - pyta radna.

Elżbieta Banasiewicz, radna Prawa i Sprawiedliwości w skład Rady Miejskiej weszła w grudniu ubiegłego roku. Interweniowała już w sprawie sprzedaży budynków przy ul. Łączności i Trybunalskiej, współpracy z Tarnopolem, dostępu do aktualnych rozkładów jazdy tramwajów i autobusów w Elblągu - szczególnie dla osób starszych, podniesienia stanu bezpieczeństwa zmechanizowanych mieszkańców osiedla "Na Stoku". Najnowszą interpelacją jest upomnienie się o obecność radnych na posiedzeniach Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - 13 lutego.

„Radni Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych zgodnie ze Statutem powinni być informowani nie przez media, ale powinni w tak ważnej sprawie [posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się 13 lutego - przyp. SM] mieć możliwość wyrażenia swojej opinii.(...) Dlaczego na posiedzenie nie zostali zaproszeni radni szczególnie z Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych?“ - to pierwszy z problemów podniesionych przez radną w interpelacji skierowanej do prezydenta Elbląga.

Zanim przejdziemy do odpowiedzi prezydenta, to przejrzeliśmy statut miasta - o Miejskim Zespole Zarządzania Kryzysowego nie ma tam słowa wzmianki. „MZZK [Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego - przyp. SM] jest organem pomocniczym prezydenta miasta w zapewnieniu zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym MZZK jest powoływany przez prezydenta miasta, który określa jego skład, organizację oraz tryb pracy. Z ustawy wynika, że prezydent nie ma obowiązku powoływania MZZK“ - czytamy w odpowiedzi na interpelację podpisanej przez Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga.

I drugie pytanie radnej „Jak będzie przebiegała weryfikacja przez samorząd statusu uchodźcy?“. Weryfikacja uchodźców nie jest zadaniem samorządu. “ Weryfikacja statusu uchodźcy będzie przebiegała zgodnie z obowiązującym prawem“ - odpowiedział prezydent.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Odpowiadam bo radni by tam przeszkadzali normalnie pracować, a by się tylko puszyli jak ta pani teraz!
Kat_Na_Idiotów (2022.03.03)
Szacunek za aktywność naszej nowej radnej. z PiS. Czegoś podobnego nie mogę niestety powiedziec o jej szefie, Jarosławie Kaczyńskim, który dziś w Sejmie nawoluje opozycję do jedności i akceptacji nowej ustawy o obronności. a nastepnie jak tylko głos z Trybuny Sejmowej zaczynają po kolei zabierać posłowie opozycji, prezes Kaczyński, jak zwykle, ostentacyjnie wychodzi "na papierosa ".
(2022.03.03)
Bo to ejuch
(2022.03.03)

info

8  
  3
Bo pani tylko siała by ferment, świadczą o tym pani katechetki zapytania, nieprawdaż?
kij (2022.03.03)
Bo bezradne wieprze martwią się tylko o wlasne kieszenie.
Fujker (2022.03.03)
Bo żeby pytać, trzeba znać podstawy działania samorządu.
(2022.03.03)

info

14  
  2
@kij - A jakby nie byłą katechetką a księgową, to coś by zmieniło?
(2022.03.03)
Teraz czekam na pytanie dlaczego w Elblągu paliwo jest po ponad 6 złotych
(2022.03.03)
Na razie bije pianę przeskok od lustra przy BP do uchodźców. Widocznie Radni są zbędni, żeby ogrzewać się przy uchodźcach jacy oni pomocni.
(2022.03.03)
on wychodzi kota nakarmić
jonasz (2022.03.03)