Dla grekokatolików to będzie wielkie święto

18
20.06.2024
Dla grekokatolików to będzie wielkie święto
Cerkiew przy ul. Traugutta, zdjęcie z konkursu Fotka Miesiąca, 2020 rok (fot. Mariusz Mikowski)
W tym roku mija 50 lat od powstania w Elblągu parafii greckokatolickiej. W najbliższą sobotę wierni będą uroczyście konsekrować cerkiew przy ul. Traugutta.

W 2019 roku grekokatolicy po raz pierwszy spotkali się na modlitwie w nowo wybudowanej cerkwi przy ul. Traugutta. Jej konsekracja, czyli poświęcenie odbędzie się dopiero teraz. Uroczystość odbędzie się w sobotę, 22 czerwca o godz. 11.

- Kościół Greckokatolicki wywodzi się z tradycji bizantyjskiej, gdzie ważna jest odpowiednia ikonografia, a u nas nie było to gotowe. Teraz, gdy cerkiew spełnia bizantyjskie wymogi, może zostać poświęcona - mówi ksiądz dr Igor Hubacz.

Na czym właściwie konsekracja polega i czy jest konieczna? - Każda cerkiew wschodnia ma relikwie w ołtarzu, które zostają tam umieszczane w trakcie obrzędu konsekracji. Wcześniej oczywiście też można odprawiać Boską Liturgię, w tym celu pod obrusem umieszczony jest antymins - jest to materiał, w którym zaszyte są relikwie. Poświęcenie cerkwi polega na umieszczeniu relikwii w ołtarzu na stałe poprzez zależnie ich mieszanką wosku, świętego myronu, czyli oleju używanego podczas bierzmowania i innych składników, między innymi spikandry, pokruszonego marmuru czy mastyksu, będącego żywicą z drzewa z greckich wysp - mówi ksiądz Hubacz. - W naszej cerkwi będą to relikwie biskupa przemyskiego, błogosławionego Jozafata Kocyłowskiego. Przed umieszczeniem relikwii w ołtarzu, odbędzie się trzykrotna procesja wokół cerkwi, w czasie której biskup uroczyście będzie niósł nad głową relikwie, które później zostaną umieszczone w ołtarzu.

Jak podkreśla duchowny, umieszczenie relikwii to centralny moment poświęcenia cerkwi.

- Odbędzie się również trzykrotne mycie ołtarza przez księży biskupów oraz wyznaczonych do tego księży. Pierwszy raz ołtarz zostanie umyty wodą święconą, drugi wodą różaną, a trzeci winem liturgicznym. Prezbiterzy umyją ołtarz dłońmi, a następnie wytrą go do sucha - mówi. - Sam obrzęd potrwa godzinę, a boską liturgię odśpiewa męski chór „Żurawie”.

Jak informuje ksiądz Hubacz, na uroczystości obecni będą: arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski i zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, biskup Arkadiusz Trochanowski, hierarcha eparchii olsztyńsko-gdańskiej, biskup Włodzimierz Juszczak, hierarcha wrocławsko-koszaliński oraz elbląscy biskupi rzymskokatoliccy, Jacek Jezierski i Wojciech Skibicki.

Zebrane podczas liturgii ofiary zostaną przekazane na prace wykończeniowe, które wciąż jeszcze trwają. Datki mają dopiąć ostatni etap budowy.

- Serdecznie zapraszam wszystkich, nie tylko wiernych Kościoła Greckokatolickiego, ale również wiernych innych wyznań. Będzie nam bardzo miło przeżywać wspólnie tę uroczystość - dodaje ksiądz.

W Elblągu mieszka około 150 rodzin grekokatolików.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Gratuluję uzyskanej lokalizacji i pięknej architektury cerkwi, która przybliża nas do Rosjan i Ukraińców. Tylko czy te 150 rodzin utrzyma ten obiekt ?
(2024.06.20)
Serdeczne pozdrowienia dla Braci w wierze i wielka radość z tego wydarzenia. Dla przypomnienia w1596 r z postanowienia Zygmunta III Wazy powstaje kościół grekokatolicki uznający zwierzchność papieża.
LoloManolo (2024.06.20)

info

10  
  5
Do jakich rosjan? Przeczytaj sobie najpierw kim są grekokatolicy.
Agadzemik (2024.06.20)
Społeczność Elbląga to naprawdę wybitne jednostki, napisać, że Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka przybliża do kultury rosji.. czy da się napisać coś głupszego? Czy naprawdę zagłębienie się choć odrobinę w temat, na który nie ma się ewidentnie pojęcia, zanim się napisze komentarz aż tak bardzo boli?
Agadzemik (2024.06.20)

info

29  
  1
Pewnie TAK bo pomieszczenia plebanii wynajmuje Stomatolog
(2024.06.20)
Cerkiew na zewnątrz wygląda ładnie, ale musiałbym się w końcu wybrać i zobaczyć ją od wewnątrz.
óóóó (2024.06.20)

info

9  
  1
A tak na marginesie rozumiem, że niektórych nacji można nie lubić, ale zasady ortografii są stałe, więc słowa Rosja, Rosjanin, Rosjanka piszemy z dużej litery. Poglądy polityczne nie nie mają tu znaczenia, a pisanie ich z małej litery jest jedynie przejawem nieznajomości narodowej ortografii.
Lech, Rus i Czech. (2024.06.20)
Cerkiew piekna. Tylko dlaczego po drugiej stronie ulicy jest taki wieczny bałagan, czy Miasto nie może tego uporządkować ?
(2024.06.20)

info

11  
  0
I bardzo dobry pomysł, że wynajmuje stomatolg, przecież to w niczym nie przeszkadza, a zarobione pieniądze będą pewnie wykorzystane np. na opłaty w cerkwi, światło. itd
Vuccccc (2024.06.20)
@Lech, Rus i Czech. - Skoro zrozumiałeś moje intencje, to tym bardziej będę pisać rosja z małej litery. Wszakże język służy komunikacji :)
Agadzemik (2024.06.20)