Bilety w górę?

99
25.10.2021
Bilety w górę?
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)
3,20 zł za bilet papierowy ważny 45 minut i 4 zł za bilet godzinny kupowany u kierowcy. Takie ceny biletów normalnych mają obowiązywać w elbląskich autobusach i tramwajach od przyszłego roku. To na razie projekt, swoje zmiany w nim zaproponowali radni Koalicji Obywatelskiej.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Elblągu 4 listopada radni zajmą się projektem podwyżek biletów komunikacji miejskiej. „Projekt ujednolica funkcjonalność biletów sprzedawanych w różnych kanałach dystrybucyjnych umożliwiając w ciągu 45 minut dowolną ilość przesiadek także dla biletów kupowanych przez telefon komórkowy jak i opłat wnoszonych za pomocą Elbląskiej Karty Miejskiej.“ - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

W projekcie zaplanowano inne rozwiązania biletowe. Standardowy bilet papierowy ma uprawniać do przejazdu 45-minutowego z możliwością wielokrotnych przesiadek i kosztować 3,20 zł w strefie miejskiej i 4,20 zł w strefie drugiej. Bilet ulgowy - 50 proc. taniej. Bilet kupowany u kierowcy uprawniałby do podroży w czasie godziny, jego koszt wynosiłby 4 zł w przypadku biletu normalnego i 2 zł w przypadku biletu ulgowego.

Radni Koalicji Obywatelskiej wysłali do prezydenta wniosek o autopoprawkę. - Proponujemy wydłużenie ważności biletów czasowych z 45 minut do 60. Podyktowane jest to nowym systemem funkcjonowania komunikacji miejskiej, który zakłada dokonywanie przesiadek podczas podróży. Czas 60 minut będzie okresem optymalnym do wykonania przejazdu. Zwracamy się również z prośbą o zmniejszenie opłaty dla użytkowników EKM oraz zakupu biletu w aplikacji mobilnej. Nowa cena byłaby o 40 groszy wyższa od obecnie obowiązującej dla biletu normalnego. jednocześnie jest to identyczny wzrost opłaty, jak w przypadku zmian cen biletów papierowych - radny Cezary Balbuza (KO), przewodniczący Komisji Gospodarki Miasta przeczytał fragment wniosku klubu KO na dzisiejszym posiedzeniu komisji.

Obecnie trwają analizy finansowe wniosku. - Jeżeli chodzi o wydłużenie czas u obowiązywania biletu z 45 minut do 60, to mieliśmy informację od dyrektora Zarządu Komunikacji Miejskiej, że 45 minut jest czasem wystarczającym, żeby przejechać z przesiadkami na najdłuższej trasie. Ponieważ są wątpliwości, jeszcze raz to sprawdzimy. Jeżeli się okaże, że ten czas jest niewystarczający, to z pewnością będziemy chcieli wydłużyć, do takiego czasu, aby można było tę trasę ;przejechać na jednym bilecie - odpowiedział Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Użytkownicy Elbląskiej Karty Miejskiej będą mieli do dyspozycji jeszcze jedno rozwiązanie: bilet dwuprzystankowy w cenie 2,60 zł normalny (1,30 zł ulgowy). W przypadku dłuższej trasy obowiązuje „normalna“ cena - 3,20 zł i 1,60 zł.

Z projektu uchwały „zniknęły“ rodzinne bilety weekendowe, bilety 24-godzinne oraz bilety grupowe. Bilety kupione w aplikacji mobilnej nie będą miały „preferencyjnych“ cen.

Cena biletów okresowych nie zmieniają się. Prezydent Elbląga będzie miał prawo określania dni, kiedy komunikacja miejska będzie bezpłatna dla pasażerów. Nowe ceny mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Radni nie podjęli decyzji, jak zaopiniować projekt uchwały wprowadzający nowe ceny. Zdecydowano się poczekać na wyniki wyżej wzmiankowanych analiz finansowych. Ciąg dalszy dyskusji odbędzie się na specjalnie zwołanym posiedzeniu Komisji Gospodarki Miasta, która ma się odbyć jeszcze przed listopadową sesją Rady Miejskiej.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Połączenia są tak złe że ludzie nie korzystają z komunikacji miejskiej. Dlatego podniesiemy ceny tym którzy płacą. Wypisz wymaluj pomysł z pisowskiego ładu
System (2021.10.25)
Przy rosnących cenach, nie tylko benzyny, nie dziwi mnie fakt, iż ceny biletów rosną, zdziwiony bym był gdyby radni chcieli wspomóc budżet mieszkańców i obniżyli lub znieśli koszty za komunikację.
Tomasz85 (2021.10.25)

info

30  
  19
Zeby podnieść ceny biletów to najpierw niech naprawią benadziejną komunikację! Nie uratują samorządu wyzsze ceny biletów i podatków bo to tylko krorkowzroczna polityka bez efektów dla miasta! Ale zrozumieć to mogą jedynie fachowcy od finansów, nowomyślacy ekonomiści i menadżerowie! A tu juz schylek wieku i działań
(2021.10.25)

info

82  
  8
Dawno nie jeździłem zkm ale ostatnio nie będąc pewnym swojej trzeźwości postanowiłem skorzystać. Od wyjścia z domu do dotarcia do ogrodów minęła godzina. Z hetmańskiej na pieszo bym szybciej dotarł. Czy to ktoś z Olsztyna układał nowy rozkład żeby upodlić elblążan?
Taka sytuacja (2021.10.25)
O ile jeszcze autobusy jako-tako wyglądają i relikty PRL zostały zezłomowane, o tyle może w końcu czas pozbyć się tego antycznego taboru (stare Konstale), które nie dość że bardzo hałasują to jeszcze szpecą krajobraz. Ostatnio jak widziałem tramwaj w barwach salonu "Nokii"to myślałem że cofnąłem się z 15 lat w czasie. .. (i tam chyba Zarząd ZKM tkwi, 15 czy 20 lat w tył). .. w innych miastach zachęca się do komunikacji miejskiej poprzez nawet darmowe przejazdy a u nas podnosi się ceny za przejazdy. Może ktoś powinien w końcu oddzielić grubą kreską, że są w mieście zakłady (takie jak ZKM)które powinny służyć i pomagać mieszkańcom a nie być nastawione na generowanie zysku.
NiePrawyAleSprawiedliwy- (2021.10.25)

info

65  
  8
Rozkład jest kiepski w niektórych przypadkach
(2021.10.25)

info

54  
  1
Chyba już zupełnie na te puste łby poupadali. Nie dość że NIGDZIE nie da się tym szajsem dojechać to jeszcze podnieść cenę dla tych którzy jeszcze jakoś się męczą. Brawo gamonie!
(2021.10.25)
Wszystko dzięki tzw. transmisji bezobjawowej, która ma przereorganizować świat w którym wirtualna waluta będzie mogła stać na straży bezpieczeństwa i demokracji. Kiedyś Mateusz wspominał coś o pracy za miskę ryżu i to długo przed wprowadzonym niedawno częściowym resetem gospodarki, który jak widzicie potrafi namieszać. ale to nie koniec ! Ciągłe wzrosty cen mają wyssać z nas resztki oszczędności a kontrolerzy emisji waluty swoimi sztuczkami doprowadzą do gigantycznej inflacji. Globalnej wojny o pieniądz ciąg dalszy. Analitycy nazywają to zorganizowanym rabunkiem.
(2021.10.25)

info

17  
  8
Czas zainwestować w dobre buty i wszystkie trasy zacząć pokonywać pieszo.
BANG (2021.10.25)
Jakość usług rozumie tez pójdzie w górę?
(2021.10.25)

info

32  
  4