Artystyczne dusze

1
09.03.2011
Artystyczne dusze
(fot. nadesłane)
Zajęcia Rękodzieła Artystycznego w Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu funkcjonują od początku jego istnienia i zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem.
Uczestniczki zajęć pracują twórczo w różnych grupach tematycznych. Sekcją haftu opiekuje się słuchaczka UTWiON Irena Bąbel. Opiekunem drugiej grupy, w ramach której panie zapoznają się z różnymi technikami plastycznymi jest Iwona Orężak - dyrektor UTWiON. Uczestniczki Warsztatów Artystycznych są bardzo aktywne i twórcze. Pozostają ciągle zainteresowane nowymi trendami i chłonne na wiedzę z tego zakresu.
   - Program zajęć muszę planować z dużym wyprzedzeniem i wciąż urozmaicać. By sprostać oczekiwaniom pań, w tym roku postanowiłam do współpracy zaprosić artystę plastyka z Biblioteki Elbląskiej – panią Ewę Prelewską. Wspólnie zaplanowałyśmy cykl spotkań artystycznych obejmujących zajęcia z papieru czerpanego, poznania technik embossing, collage, decoupage i iris folding do wykonywania biżuterii i kartek okolicznościowych oraz winietek na stół - mówi Iwona Orężak.
   - Zajęcia odbywały się w Pracowni Artystycznej Biblioteki Elbląskiej. Wzięło w nich udział kilkanaście aktywnych i zaangażowanych pań
   o dużych zdolnościach artystycznych i manualnych, dlatego praca z nimi była dla mnie przyjemnością. Niektóre uczestniczki znały techniki prezentowane na warsztatach, dla niektórych była to zupełna nowość, ale wszystkie podchodziły do pracy z entuzjazmem. Panie zapoznały się m.in. z techniką czerpania papieru – tradycyjną metodą jego wytwarzania. Bardzo ciekawa okazała się technika Iris folding, czyli sztuka naklejania pasków papieru na kartkę z szablonem(tłumaczenie z ang. mniej więcej „ irysowe zgięcie”). Niektórzy uznają to za origami, ale z origami może mieć to wspólnego jedynie tyle, że jest to składany papier. Metodą do wielokrotnego wykorzystania przy różnego rodzaju okazjach będzie z pewnością technika kolażu i embossingu zastosowana przy wykonywaniu kartek okolicznościowych. Zajęcia miały sprawić paniom również przyjemność, dlatego w programie znalazła się także propozycja wykonywania biżuterii metodą decoupagu, zazwyczaj stosowanej do ozdabiania przedmiotów codziennego użytku.
   [fotor]
   Mam nadzieję, że uczestniczki Warsztatów Artystycznych po poznaniu technik plastycznych zaprezentowanych na zajęciach, będą w stanie wykorzystać je w tworzeniu wielu interesujących i oryginalnych przedmiotów. Myślę, że to nie będzie ostatnie spotkanie w tym gronie - stwierdziła prowadząca warsztaty Ewa Prelewska – kierownik Pracowni Artystycznej Biblioteki Elbląskiej.
   Zakończenie i podsumowanie cyklu spotkań artystycznych miało miejsce w Sali Audiofilskiej Biblioteki Elbląskiej. Tam przy kawie odbyło się wysłuchanie wybranych utworów muzycznych, prezentowanych przez panią Annę Górniak, kierownika Działu Zbiorów Audiowizualnych Gotycka.pl. To muzyczne spotkanie bardzo się uczestniczkom Warsztatów Artystycznych podobało i przyjęły je z dużym aplauzem.
   
Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Pani Iwonko, pozdrowienia z Oxfordu!!!
voophroo (2011.03.09)

info

0  
  0