Z inicjatywy elbląskiego oddziału Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa i dyrekcji Domu Dziecka "Orle gniazdo" w Marwicy w hotelu Elzam odbyła się konferencja poświęcona FAS – od angielskiego skrótu na polski: Alkoholowego Zespołu Płodowego. Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka kończy roczne badania, którego tematem jest FAS. Są to pierwsze polskie badania na ten temat.
Na świecie z zaburzeniami, które powoduje wypity w czasie ciąży alkohol, rodzi się trójka na 1000 nowonarodzonych dzieci.
Dr Krzysztof Niemiec, kierownik kliniki położnictwa i ginekologii Centrum Zdrowia Dziecka mówi, że w czasie ciąży kobieta nie powinna pić nawet przysłowiowej szklaneczki wina.
- Najczęstszym błędem, jaki popełniają dziś lekarze jest mówienie kobietom, że może sobie wypić lampkę wina czy dwie do kolacji - mówi dr Niemiec. - Dziś jednak tak naprawdę nie wiadomo, jaka ilość alkoholu doprowadza do uszkodzenia dziecka. Lepiej więc nie pić w ogóle.
Z badań prowadzonych przez naukowców na całym świecie wynika, że alkohol jest najczęstszą przyczyną upośledzenia dzieci. Powoduje ciężkie upośledzenia umysłowe i zaburzenia budowy dziecka.
Dr Krzysztof Niemiec: - Dzieci z FAS mają małe głowy, krótkie szerokie nosy, wąską, krótką brodę, wąskie szpary powiekowe, bardzo cienką górną wargę... Te dzieci są zdecydowanie mniejsze, mają mniejszą pojemność mózgu. To są oczywiście skrajne przypadki, ale FAS to także kłopoty z koncentracją, uczeniem się, które sprawiają, że takim dzieciom trudniej jest w życiu, trudniej jest też rodzinie.
O FAS niewiele jednak w Polsce słychać. Jak mówi Krzysztof Niemiec, nie uczy się o nim studentów medycyny, lekarzy. Rekomendacji w tym zakresie nie dają też towarzystwa naukowe:
- Tymczasem są proste metody wykrywania tego, czy kobieta pije. My, przy rutynowym badaniu moczu, oznaczamy pewne enzymy, które na to wskazują i przy następnej wizycie takiej pani ostrzegamy ją - opowiada dr Niemiec. - Potrzeba jednak dużych, ogólnopolskich programów prewencji. Czekamy też na lekarzy, którzy byliby zainteresowani tym, jak wykonuje się badania pomagające uniknąć FAS - dodaje Krzysztof Niemiec.
Po publikacji wyników badań, Centrum Zdrowia Dziecka opracuje zalecenia dotyczące profilaktyki FAS dla wszystkich, którzy zajmują się matką i dzieckiem.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter