720 lat minęło...

3
09.09.2017
720 lat minęło...
fot. Sebastian Malicki
Tak mogli w sobotę (9 września) zaśpiewać mieszkańcy Pasłęka, którzy masowo przybyli na festyn z okazji urodzin miasta. Na parking przy ul. Ogrodowej, który był centrum całej imprezy, wyruszył tłum. Można było w nim zobaczyć Krzyżaków czy mieszczan z dawnych czasów. Zobacz zdjęcia.
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na frekwencję. W urodzinowym marszu szły tłumy mieszkańców, zaproszonych gości, turystów. A druga sprawa to ogromna liczba osób, które miały na sobie historyczny kostium. W strojach z epoki paradowali zarówno mieszkańcy - młodsi, starsi i najstarsi - jak i oficjele.
   - Przebrałem się za dawnego mieszczanina. Czuję się częścią tej społeczności, więc w ten sposób wyrażam radość z naszego jubileuszu – mówił Krzysztof Guzek, jeden z mieszkańców 720 letniego już Pasłęka.
   - Jest to część naszej historii i niezależnie od sympatii jaką czują ludzie do Krzyżaków jest to fakt, który trzeba na takiej uroczystości pokazać – dodał Stanisław Miklusz przebrany za Krzyżaka, a na co dzień sekretarz miasta i gminy Pasłęk.
   Przemarsz od kościoła św. Bartłomieja do parkingu na ul. Ogrodowej rozpoczął „świecką” część obchodów jubileuszu. Na scenie burmistrz Pasłęka wspominał ostatnie... 20 lat miasta.
   - Całkiem niedawno obchodziliśmy jubileusz 700 - lecia. Przez ten okres wiele się zmieniło. Dzięki gospodarskiemu podejściu radnych poszczególnych kadencji, kolejnych burmistrzów, przedsiębiorców, rolników, stowarzyszeń, parafii i mieszkańców przez dokonaliśmy wielkiego skoku. Oczywiście mamy jeszcze wiele do zrobienia. Jesteśmy coraz mocniejszą wspólnotą, coraz bardziej zespoloną – mówił Wiesław Śniecikowski.
   Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsi na scenie pojawili się uczniowie pasłęckiej „jedynki”, którzy w krótkich scenkach przypomnieli najważniejsze ich zdaniem fakty w z historii Pasłęka. Nie zabrakło występów przedszkolaków, uczniów, swój talent i umiejętności pokazali też podopieczni Pasłęckiego Ośrodka Kultury.
   - To jest miasto, w którym i małe dzieci mają co robić, i trochę starsi. Zmienia się infrastruktura. Jest jeszcze do czego dążyć, ale dużo się w ostatnim czasie zadziało – mówił Krzysztof Guzek.
   Pasłęk, dawniej Preussisch Holland, zawdzięcza swoje powstanie Krzyżakom. Mistrz krajowy nadał osadzie prawa miejskie w 1297 r. i osiedlił tutaj mieszkańców dzisiejszej Holandii. W ciągu swojej historii miasto przechodziło z rąk do rąk, m.in. po bitwie pod Grunwaldem okupowali je rycerze polscy. W 1627r. Na zamku w Pasłęku spotkali się elektor pruski z królem Szwecji, którzy uzgadniali działania wojenne przeciwko Rzeczpospolitej. W 1945 r. Miasto zostało przekazane w ręce administracji polskiej i od tej chwili należy do Polski.
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Honorowego "obywatela" m. Pasłęka - Jana Harhaja nie było. I słusznie. Bowiem tyle "zrobił" dla Pasłęka, że słusznie nie powinien być na tej wspaniałej, skądinąd, rocznicy. Radni m. Pasłęka - pomyślcie 5.razy nim podejmiecie w przyszłości, podobną - ułomną decyzję !!
BramaMłyńska (2017.09.09)

info

2  
  1
Mobilizacja uczniów i prykaz od góry dlatego była frekwencja bo zwykłych obywateli była garstka a pan Guzek to dyrektor szkoly a przemarsz zaczął się pod Netto a nie z kościoła
widz (2017.09.10)

info

2  
  0
a policja skarbowa była sprawdzać paragony i akcyzę? Ponoć teraz jak sąsiad do sąsiada przyjdzie z flachą to akcyzę i wat ma odprowadzić do urzędu :-)
niedlagłupoty (2017.09.10)

info

0  
  0