Tam jest strefa zamieszkania

13
01.03.2022
Tam jest strefa zamieszkania
fot. KMP w Elblągu
Elbląska drogówka zapowiada wzmożone kontrole na obszarze Starego Miasta. W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców Elbląga o niewłaściwym postoju pojazdów oraz przekraczaniu dozwolonej prędkości na obszarze Starego Miasta policja przypomina zasady jakie obowiązują na tym obszarze.

W strefach zamieszkania obowiązują zasady, które ograniczają prawa kierowców, dając większą swobodę pieszym.

 

Przypominamy o przepisach obowiązujących strefie zamieszkania:

· w strefie zamieszkania pieszy nie musi korzystać z chodnika czy drogi dla pieszych, może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem (art. 11 ust. 5 p.r.d),

· wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi czyli obowiązuje zasada „prawej ręki”,

· wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączenie się do ruchu (art.17 ust. 1 pkt 1 p.r.d.), więc kierujący wyjeżdżający na drogę ze strefy zamieszkania zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu,

· dopuszczalna prędkość pojazdu w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h (art. 20 ust. 2 p.r.d),

· zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w tym celu (art. 49 ust. 2 pkt.4 p.r.d),

 

- Specyfika ruchu drogowego w strefie zamieszkania z jednoczesnym przestrzeganiem określonych przepisów przez jego uczestników może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i porządku – mówi podkom. Wiktor Kaczmarek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - To do nas samych zależy czy ten obszar będzie bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Komenda Miejska Policji w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A jak Seba ma BMW, to co? jakaś na jezdni babcia będzie mu blokować odrzutowy start? Nie po to jego ojciec mu to BMW kupił.
(2022.03.01)

info

13  
  3
Redaktorze, nie wprowadzaj ludzi w błąd. W strefie zamieszkania nie ma skrzyżowań równoległych. Najpierw sprawdź, a potem pisz.
(2022.03.01)
N o i super, po mioeście i powiecie mona szaleć, bo police będą na starówce parkomaty sprawdzać! Luuuuz
(2022.03.01)

info

4  
  4
Akurat są równorzędne. Poucz się zanim zaczniesz kogoś pouczać. Takich jak Ty znaki i tablice o tym pouczają na wjazdach na osiedli. Ty może z tych nadjeżdżających z lewej przekonanych, że klakson i środkowy palec udziela bezwzględnie pierwszeństwa temu kto powinien je jednak udzielić.
(2022.03.01)
Nie grzejmy się tak tą Policją. Osiedla są monitorowane z okien, kable dzwonią non stop w temacie parkowania. W godzinach urzędowania do SM potem do Policji. Jak się jednak mieszka na normalnym osiedlu każdy jakoś to rozwiązuje i nie mierzy linijką chodnika czy koła na zjechanym i tak trawniku, który od dawna nie istnieje.
(2022.03.01)
Niektórzy regularnie jeżdżą tam jak by byli na S-ce. A parkowanie na chodniku to domena "włoskiego ogiera"który uważa się za właściciela starówki, jeszcze tylko kościół przejmie i stare miasto jego
(2022.03.01)

info

2  
  3
Tu mają rację. Karać tych kierowców co parkują na chodnikach i łamią płyty. Miasto wydało miliony na remont a wygląda teraz masakrycznie
(2022.03.01)

info

6  
  4
Nie powinno być trudności. Dłuższy wjazd na każde osiedle pozbawione progów i Policja ma maszynkę do zarabiania pieniędzy.
(2022.03.01)

info

0  
  3
Czyżby? Zauważ, że osoba pisząca ten artykuł w trzech przypadkach podała podstawę prawną, a w przypadku równorzędnych już nie. Poza tym jest "Ustawa, Prawo o Ruchu Drogowym". Wystarczy tam spojrzeć.
(2022.03.01)
Dodam jeszcze, że uważam się za kulturalnego kierowcę (i nie tylko kierowcę)i nie obrażam innych nawet na forum Portfelu. Co niektórym przychodzi jak widać z trudem.
(2022.03.01)