Skontrolowali zatrudnienie 15 tys. cudzoziemców

3
20.02.2024
Skontrolowali zatrudnienie 15 tys. cudzoziemców
Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w 2023 roku skontrolowali legalność zatrudnienia cudzoziemców w 316 firmach. Tylko w 25 nie było nieprawidłowości. Zweryfikowali pracę blisko 15 tysięcy obcokrajowców. 2600 osób wykonywało ją nielegalnie. To głównie obywatele Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Mundurowi z MOSG przeprowadzili także przeszło 3 tysiące kontroli legalności pobytu. 887 cudzoziemców przebywało w Polsce nielegalnie.

W porównaniu z 2022 rokiem to znaczący wzrost. Wówczas w 301 kontrolach sprawdzili zatrudnienie prawie 11 tysięcy cudzoziemców, ujawniając nielegalność pracy u niespełna 1800 osób. Natomiast w 2664 kontrolach pobytu cudzoziemców nielegalny pobyt stwierdzili u 604 obcokrajowców.

Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów u obcokrajowców - brak posiadania zezwolenia na pracę, praca na innych warunkach niż określone w oświadczeniu o powierzeniu pracy, niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku pisemnego informowania wojewody o przypadkach niepodjęcia, zakończenia bądź przerwania wykonywania pracy przez cudzoziemca, o zmianie dotychczasowego charakteru lub stanowiska pracy oraz niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku pisemnego powiadomienia PUP (Powiatowego Urzędu Pracy) o podjęciu, niepodjęciu pracy przez cudzoziemca, przekazanie nieprawdziwych informacji.

Do najczęściej kontrolowanych przez funkcjonariuszy MOSG branż w 2023 r. zaliczyć można: budownictwo, usługi gastronomiczne i hotelarskie, usługi fryzjersko - kosmetyczne, agencje zatrudnienia oraz agencje pracy tymczasowej (działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy). Największa liczba cudzoziemców wykonywała pracę w budownictwie, transporcie, agencjach zatrudnienia lub agencjach pracy tymczasowej oraz w usługach fryzjersko - kosmetycznych, w tym w salonach masażu.

W 2023 roku funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej wydali 959 decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Najwięcej wystawiła Placówka Straży Granicznej w Gdańsku - 628. Związane jest to z zadaniami wykonywanymi przez funkcjonariuszy w lotniczym przejściu granicznym w Rębiechowie i ujawnianiu tam naruszeń przepisów pobytowych przez cudzoziemców na kierunku wjazdowym do Polski.

Tadeusz Gruchalla, wz. rzecznika prasowego komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Pakować ich w kontener i przez kaczy rów na barce wysłać do domu
(2024.02.21)

info

10  
  0
Zeleński robi łapanki na dziadków i inwalidów, bo nie ma kogo wysłać na front. A tu sporo młodych byczków w Polsce woli pracować zamiast ginąć za swój kraj. My za nich nie pojedziemy walczyć.
rolo (2024.02.21)

info

9  
  0
Mnie zastanawia dlaczego jeszcze ruski jezdzą swoimi samochodami z Grzechotek...
(2024.02.21)

info

3  
  2