Eksperyment procesowy nawiązuje do wydarzeń, jakie rozegrały się na podwórku przy ul. Kosynierów Gdyńskich w kwietniu 2017 roku. Wówczas w biały dzień doszło do strzelaniny, której uczestnikami byli bracia M., Rafał Sz. i Dominika Z. Prokuratura oskarżyła Rafała Sz. o usiłowanie zabójstwa braci M., a jego ówczesną partnerką o pomocnictwo. Sąd w wyroku w 2020 roku zmienił kwalifikację prawną z usiłowania zabójstwa na usiłowanie spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała pokrzywdzonych, wymierzając Rafałowi Sz. 7 lat więzienia, a Dominice Z. - 3 lata więzienia. Pisaliśmy o tym tutaj.
Jak się dowiedzieliśmy, po apelacji sąd drugiej instancji uchylił wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.
- Sąd nakazał przeprowadzenie prokuraturze dodatkowych czynności, jedną z nich jest właśnie eksperyment procesowy, który odbywa się w miejscu wydarzeń z 2017 roku – informuje Grażyna Jewusiak z Prokuratury Okręgowej w Elblągu.
Z naszych informacji wynika, że chodzi o to, by dokładnie odtworzyć przebieg zdarzeń z tamtego dnia. Na miejscu jest oskarżony, doprowadzony w kajdankach, świadkowie zdarzenia i prokurator prowadząca sprawę. Teren, na którym przeprowadzono eksperyment procesowy, jest owinięty policyjną taśmą, a wokół parkingu i sąsiedniego bloku porządku pilnują funkcjonariusze policji.
Jak się dowiedzieliśmy Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok elbląskiego Sądu Okręgowego w kwietniu 2022 roku.
- Przyczyną uchylenia wyroku (...) było nieprzeprowadzenie wszystkich ważnych dla rozstrzygnięcia sprawy dowodów. W konsekwencji doszło do niepełnej rekonstrukcji przebiegu zdarzenia, co wskazywało na konieczność przeprowadzenia na nowo przewodu w całości - informuje w odpowiedzi na nasze pytania Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.
- Mając na względzie wskazania Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Sąd Okręgowy zwrócił sprawę Prokuraturze w celu uzupełnienia śledztwa poprzez dokonanie kompleksowej rekonstrukcji czasowo-przestrzennej przebiegu zdarzenia z 12 kwietnia 2017 przy ulicy Kosynierów Gdyńskich w Elblągu, tj. wizji lokalnej (eksperymentu procesowego) z udziałem oskarżonych, pokrzywdzonych, biegłych i świadków zdarzenia. Po uprawomocnieniu się tego postanowienia, akta sprawy zwrócono Prokuraturze Okręgowej w Elblągu - dodaje Tomasz Koronowski.