Samochody nie chcą zapalić, a w tramwajach nie zamykają się drzwi. PKP i PKS walczą z awariami taboru i opóźnieniami. W ciągu doby ciśnienie atmosferyczne skoczyło o 40 hPa. Tak duże wahania są szkodliwe dla wszystkich, którzy mają kłopoty z układem krążenia.
Rekordowy mróz jest efektem potężnego wyżu znad Rosji, którego jęzory wpełzły nad Trójmiasto po raz pierwszy kilka dni temu. Rosyjski gość od wczoraj ponownie przebywa u nas z wizytą. Wyż wycofał się na dwa dni pod wpływem silnego niżu przesuwającego się nad Polską w kierunku Rumunii. Było cieplej, ale hulał silny wiatr i padał śnieg. Wczoraj wyż znowu się pojawił, ale nie na długo. Za dwa dni przetoczy się nad nami kolejna masa niżowego powietrza wędrującego z okolic bieguna. Będzie dużo cieplej, ceną będzie bure niebo, śnieg i przeszywający wiatr.
Dzisiaj czeka nas rekordowy mróz. Na Żuławach prawie - 30 st. Celsjusza. Z każdym dniem temperatura będzie się podnosić, by pod koniec tygodnia osiągnąć kilka stopni poniżej zera. Pojawią się obfite opady śniegu i będzie wiało.
Jutro zanotujemy niespotykane ciśnienie atmosferyczne - suche syberyjskie powietrze będzie na nas wywierać gigantyczną presję. Wartość1050 hPa zdarza się bardzo rzadko. Wszyscy powinni poczuć przypływ energii i rześkość. Razem z ponoszeniem się słupka rtęci, maleć będzie ciśnienie, które niesie za sobą wyż.
Taka zmienna pogoda jest bardzo niebezpieczna dla Żuław, które są stale zagrożone w czasie zimy powodzią. - Na razie Wisła płynie spokojnie pod lodem - mówi Halina Burakowska, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Gdy zrobi się ciepło, lód zacznie topnieć i pojawi się kra - wtedy sytuacja może stać się naprawdę niebezpieczna. Wygląda na to, że w tym roku nie obejdzie się bez lodołamaczy.
Jedź swoim autem, tylko jeśli naprawdę musisz
Duży mróz to wróg naszego samochodu. Niskie temperatury sprawiają, że prawdopodobieństwo awarii czterech kółek wzrasta kilkunastokrotnie. W takich warunkach niesprawny pojazd może zamienić się w śmiertelną pułapkę. - Najczęściej padają akumulatory. To od kilku dni najbardziej poszukiwany towar w moim serwisie - mówi Tomasz Szromnik z firmy CNF.
Jeżeli jesteśmy szczęśliwcami i nasz akumulator nadal kręci, pamiętajmy, aby za mocno go nie obciążać. Wyłączajmy wszystkie pożerające prąd instalacje, takie jak podgrzewanie foteli czy tylnej szyby. Problem mogą mieć też właściciele pojazdów z coraz popularniejszymi dieslami. Uratuje ich tylko zimowy olej napędowy. Tankując go, warto spytać najpierw o jego temperaturę krzepnięcia. Trzeba też mieć w samochodzie specjalny preparat rozbijający parafinę wydzielającą się z paliwa. Wszystkich dotyka problem zamarzniętych zamków. - Pamiętajmy, aby w kieszeni zawsze mieć odmrażacz do zamków - mówi mechanik Eugeniusz Leciej.
Dbajmy też o czystość szyb. - W przeciwnym razie będzie się na nich osadzać woda, która zamarzając, skutecznie ograniczy widoczność - mówi nadkomisarz Janusz Staniszewski z Gdańskiej drogówki. - W bagażniku, na wszelki wypadek, umieśćmy koc i ciepłe rzeczy. Przyda się też saperka i worek z piaskiem. Nie ryzykujmy podróży, nie posiadając opon zimowych lub mając podejrzenia co do sprawności technicznej naszego samochodu.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter