W 13 okręgach wyborczych będziemy wybierać 54 przedstawicieli Polski w Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z zapisami ustawy z 23 stycznia, kandydaci na europarlamentarzystów muszą mieć ukończone 21 lat i złożyć oświadczenie lustracyjne. Aby zarejestrować listę okręgową, partie i komitety obywatelskie muszą zebrać 10 tysięcy podpisów. Jeśli komitetowi lub partii uda się to w co najmniej połowie okręgów, będzie on zwolniony od zbierania podpisów w pozostałych.
Wyborca będzie głosował na jednego kandydata, ale oddane głosy będą dzielone w skali kraju między komitety, które przekroczą pięcioprocentowy próg - czytamy w GP.
„Ordynacja wyborcza jest gotowa, (ale) wcale nie są gotowi wyborcy – uważa autor komentarza, Andrzej Bilik. – (…) Wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że Polacy są nie tylko zniechęceni do polityki, ale w znacznej części także do Unii. (…) Trudno będzie zapewne wzbudzić euroentuzjazm. Tym bardziej potrzeba jak najwięcej rzeczowej i pełnej informacji o roli i miejscu Parlamentu Europejskiego już z polskim udziałem.”
Wybory do europarlamentu odbędą się 13 czerwca.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter