Cyfrowej rekonstrukcji wyglądu Mikołaja Kopernika podjął się Cicero Moraes . - Problemem związanym z postaciami historycznymi jest ustalenie, czy portrety, które powstały aż do czasów współczesnych, są zgodne z życiową jednostką. W przypadku Kopernika, o ile się orientowałem, nie ma nienaruszonego portretu, który powstał za jego życia - mówił Moraes, cytowany przez portal o2.pl Naukowiec zrekonstruował twarz Kopernika na podstawie szczątków czaszki, które odkryto w 2005 roku we fromborskiej katedrze.
Mikołaj Kopernik był kanonikiem Kapituły Warmińskiej. Do XVIII wieku obowiązywał zwyczaj oddawania kanonikom pod dożywotnią opiekę poszczególnych ołtarzy w katedrze, pod którymi grzebano ich po śmierci. Właśnie ten fakt sprawił, że w 2005 roku udało się odnaleźć szczątki słynnego astronoma. Jako kanonik fromborskiej katedry Mikołaj Kopernik od 1501 do 1543 roku opiekował się czwartym ołtarzem w prawej nawie katedry, naprzeciw wejścia bocznego. Był to ołtarz noszący imię św. Wacława (obecnie Świętego Krzyża). Przy nim, zgodnie ze zwyczajem, został pochowany. Zmarł w 1543 r. we Fromborku.
Jego powtórny uroczysty pogrzeb, po odkryciu jego szczątków, odbył się w 2010 roku. Warto dodać, że po odnalezieniu szczątków astronoma specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji dokonali rekonstrukcji wyglądy głowy na podstawie niekompletnej czaszki. Według nich 70-letni astronom wyglądał tak jak na zdjęciu obok.