Rozbudowa na zapas

8
18.09.2001
"Elbląscy radni uznali, że w mieście winno pracować drugie źródło ciepła, konkurencyjne w stosunku do elektrociepłowni" - podaje dzisiejszy Dziennik Elbląski.
"Obecnie miejski system ciepłowniczy zasilany jest głównie z Elektrociepłowni Elbląg. Drugie źródło - ciepłownia Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ul. Dojazdowej - uruchamiane jest sporadycznie. Wątpliwości radnych wzbudził zapis o możliwości rozbudowy ciepłowni EPEC, zawarty w założeniach planu zaopatrzenia miasta w ciepło. (...) Wiceprezydent Marek Gliszczyński przypomniał, że Elektrociepłownia jest firmą państwową, EPEC natomiast spółką gminy. - Jeśli teraz zatrzaśniemy drzwi przed alternatywnym źródłem zaopatrzenia w ciepło, podporządkujemy się woli monopolisty. (...) - Szukamy rozwiązania na przyszłość - podkreślił prezydent. (...) W sezonie zimowym zapotrzebowanie na ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej wynosi 265 MW, w sezonie letnim - 30 MW. Możliwości produkcyjne Elektrociepłowni sięgają 398 MW".
przyg. M

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

A czy pan Gliszczyński ma już zapasy pieniężne w ośrodku pomocy społecznej dla ludności elbląskiej na dopłaty do czynszów i ogrzewania. Argumenty tego pana są nadzwyczaj poniżej pasa. Oszukiwanie pozostałych radnych, iż budowa nowego źródła ciepła pozwoli obniżyć cenę ciepła dla końcowego odbiorcy (każdego mieszkańca), jest potwornym kłamstwem.
Zorientowany (2001.09.18)

info

0  
  0
Budowa nowego żródła ciepła, to bardzo kosztowan inwestycja. Oczywiście koszt tej inwestycji w postaci odpisów amortyzacyjnych oraz odsetek od ewentualnie zaciągniętych kredytów zwiększą cenę ciepła u końcowego odbiorcy w stosunku do kosztów obecnego , zamortyzowanego żródła ciepła czyli Elektrociepłowni.Niezrozumiałym jest dla mnie fak w jaki sposób cena przyszłego żródła ciepła będzie niższa od ceny elktrociepłowni. Tą nadwyżkę pokryją odbiorcy. Ponadto Pan prezydent jako gospoarz miasta powinien wiedzieć, iż prawo w Polsce ogranicza zapędy monopolistyczne i cena ciepła nie jest ustalana dowolnie przez producenta, lecz zatwierdzana przez specjalnie powołany Urzad Regulacji Energetyki, który zatwierdza cenę na ciepło. Więc pytam się : jaki jest prawdziwy cel budowy nowego żródła ciepła, jeżeli obecnie istniejące ma nadwyżkę mocy cieplnej? Może trzeba to pytanie zadać w szerszym kręgu? Dlaczego, my mieszkańcy miasta mamy w przyszłości płacić za zabawki panów u włady?
Zorentowany nr 2 (2001.09.18)

info

0  
  0
Dysleksja to choroba, nie upośledzenie. Można ją troszkę skorygować przy pomocy komputera, pisząc takie teksty w Wordzie. On poprawi błędy, a człowiek od razu poczuje się lepiej. Powodzenia.
:) (2001.09.18)

info

0  
  0
Anonimie powyżej, może masz jakieś rosterki moralne, więc nie zabieraj głosu na temat, którego nie znasz.
Anonim (2001.09.18)

info

0  
  0
Anonimie , no mam rozterki. Chcę pomóc człowiekowi, bo mądrze prawi, a szkoda, żeby się ludziska z niego nabijali, no nie? Poradziłbym mu to by Emil, ale nie podał namiarów. No więc się nie czepiaj Anonimku.
:) (2001.09.18)

info

0  
  0
Jak widać z przebiegu sesji Rady Miasta, na której uchwalono tę niefortunną uchwałę, Panowie Prezydenci stają się adwokatami, komunalnego monopolu EPEC-u z zakresie dostawy ciepła dla mieszkańców Elbląga. Bo jak mówił Pan Wiceprezydent Marek Gliszczyński „Elektrociepłownia jest firmą państwową, EPEC natomiast spółką gminy”. Tak więc z kontekstu wypowiedzi jasno wynika, że wg Pana Gliszczyńskiego firmy inne niż gminne w maszyn mieście nie mają racji bytu i tak naprawdę nie interesują Zarządu Miasta ich problemy. (gminne cacy – państwowe beeee !!!!). Jest poza technicznymi aspektami konieczności i zasadności utrzymywania przez EPEC źródła tzw szczytowego tj ciepłowni przy Dojazdowej problem wzrostu bezrobocia w mieście. Radni idąc za gorącym poparciem Panów Prezydentów przyjęli, tak naprawdę uchwałę o redukcji około 250-300 osób z Elektrociepłowni, gdyż wg przyjętym na Radzi „Planie zabezpieczenia potrzeb energetycznych” EC pracuje tylko w sezonie grzewczym. Świadczy to o prawdziwych intencjach obecnych Radnych i Zarządu Miasta. Wyborcy winni o tym pamiętać !!!!.
Filon (2001.09.19)

info

0  
  0
Moim zdaniem EPEC jest monopolistą. Przez kilka miesięcy w moim bloku były problemy z ciepłą wodą. Podobno z powodu powtarzajacych się awarii jednego z urządzeń węzła cieplnego. EPEC nie potrafił skutecznie go naprawić. Nie dał też finansowej rekompensaty za przerwy w dostawie ciepłej wody i za wynikłe z tego niedogodności dla lokatora. Na moją uwagę, iż w takiej sytuacji należy zlecić obsługę węzła innej firmie, Spółdzielnia Mieszkaniowa stwierdziła, że w świetle polskiego prawa jest to niemożliwe. Wyrósł nam więc miejski monopolista. Może być nawet pięć kotłowni, a i tak EPEC będzie dyktował warunki dostaw ciepła, ponieważ on ma węzły cieplne i magistrale. Nie zamierzam płacić za jego nowe pomysły, gdy juz jest w Elblągu wystarczające źródło ciepła.
Elblążanka (2001.09.19)

info

0  
  0
jak od strony technicznej wygląda "dostawa ciepła" z alternatywnej ciepłowni? Muszą budować nowe rurociągi, węzły,zawieszą mi w pokoju "konkurencyjny" kaloryfer?
zainteresowany (2001.09.19)

info

0  
  0