W skład Zespołu Szkół Gospodarczych wchodzą: czteroletnie Technikum Gastronomiczne, trzyletnie Liceum Profilowane, Zasadnicza Szkoła Zawodowa dwuletnia i trzyletnia, trzyletnie Technikum Uzupełniające po ZSZ oraz Policealna Szkoła Zawodowa dwuletnia lub roczna.
Szkoła gwarantuje wysoki poziom kształcenia zawodowego w zawodach branży gastronomicznej i odzieżowej. W ramach zajęć odbywają się praktyki zawodowe w renomowanych zakładach, udział w różnych formach zajęć integracyjnych i psychoterapeutycznych. Szkoła ma zaplecze w postaci dobrze wyposażonych warsztatów szkolnych i pracowni przedmiotowych. Do dyspozycji uczniów są nowoczesne sale komputerowe, bogaty zbiór biblioteczny oraz czytelnia multimedialna.
Zespół Szkół Gospodarczych utrzymuje kontakty z niemiecką Realschule w Leer (jest to odpowiednik polskiego technikum). Wymiana młodzieży obu szkół trwa już od 1996 r. Celem kontaktów zagranicznych jest przede wszystkim nauka języka obcego, poznawanie kultury oraz współczesnych obyczajów obu krajów.
Szkoła współpracuje z kilkoma szkołami za granicą w ramach dwóch programów. Pierwszym z nich jest"Program poprawy jakości usług gastronomicznych i hotelarskich", drugim "Program Sokrates-Comenius". W obu tych programach ZSG współpracuje ze szkołami ze Słowacji, Szwecji, Danii, Belgii i Francji.
W roku szkolnym 2005/2006 szkoła zawarła porozumienie z Polsko-Fracuskim Funduszem Współpracy w Warszawie. Dzięki temu uczniowie mają możliwość wyjazdu na dwumiesięczną praktykę zawodową w okresie wakacji do przedsiębiorstw we Francji. Przed wyjazdem przechodzą intensywny kurs języka francuskiego finansowany ze środków funduszu. W czasie praktyki mają zapewnione darmowe noclegi i wyżywienie oraz otrzymują stypendium w wysokości ok. 300 euro miesięcznie.
Rok 2006 jest dla szkoły rokiem jubileuszowym. W październiku odbędą się uroczystości związane z 60-leciem szkoły.
Oferta edukacyjna
Technikum Gastronomiczne - nauka w technikum trwa cztery lata, do wyboru są dwa kierunki kształcenia: technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz kucharz.
Liceum Profilowane - nauka trwa trzy lata, do wyboru są dwa profile: usługowo-gospodarczy i kreowanie ubiorów.
Zasadnicza Szkoła Zawodowa - dwuletnia kształcąca w zawodzie kucharza małej gastronomii oraz trzyletnia przygotowująca do wykonywania zawodu cukiernika i krawca.
Technikum Uzupełniające po ZSZ - nauka w technikum trwa trzy lata, jest tylko jeden kierunek kształcenia - kucharz (w technikum istnieje możliwość podjęcia nauki przez dorosłych, kierunek kształcenia - technik technologii żywienia).
Szkoła Policealna na podbudowie liceum profilowanego ZSG - oferuje profil usługowo-gospodarczy, kształcenie trwa jeden rok. Na podbudowie liceum ogólnokształcącego i innych typów liceów profilowanych odbywa się kształcenie w zawodzie technika organizacji usług gastronomicznych, kelnera i technika technologii odzieży, wówczas nauka trwa dwa lata.
Języki obce nauczane w Zespole Szkół Gospodarczych to angielski, niemiecki i rosyjski.
W szkole istnieje możliwość korzystania z zajęć pozalekcyjnych, na które składają się różnego rodzaju kółka zainteresowań: ekologiczne, PCK, teatralne, turystyczne, dziennikarskie, informatyczne i koło miłośników żywego słowa. Ponadto prowadzone są zajęcia SKS.
Terminy rekrutacji
Do 29 czerwca należy złożyć dokumenty. 3 lipca zostaną ogłoszone wyniki wstępnej rekrutacji. Do 5 lipca do godz. 15 należy potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole i złożyć oryginał świadectwa. Ostateczne wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 7 lipca, a do 14 lipca do godz. 15 trwać będzie rekrutacja uzupełniająca.
Kontakt
Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu, ul Królewiecka 128, tel. 055 234 62 23, e-mail: zsgelblag@wp.pl.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter