Zapytaj Szybkiego PITa

20.03.2013
Zapytaj Szybkiego PITa
Urząd Skarbowy w Elblągu informuje, że pytania w zakresie rozliczeń rocznych można zadać Szybkiemu PITowi na stronie www.szybkipit.pl. Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ulgi proprodzinnej.
Pytanie 1
   Czy prawo do ulgi ma rodzic, którego dziecko w roku podatkowym wstąpiło w związek małżeński?
   Tak. Rodzic ma prawo do odliczenia ale tylko za miesiące przed wstąpieniem dziecka w związek małżeński. Poczynając od miesiąca, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński odliczenie nie przysługuje.
   
   Pytanie 2
   Za ile miesięcy przysługuje ulga jeśli dziecko urodziło się 1 maja 2012 r., które było wychowywane przez oboje rodziców przez pozostałą część roku.
   Małżonkom przysługuje ulga na dziecko za okres od maja do grudnia 2012 r. w wysokości 741,36 zł (92,67 zł x 8 miesięcy). Ulgę odlicza jedno z małżonków lub w proporcji przez siebie ustalonej.
   
   Pytanie 3
   Dziecko kończy 18 lat w sierpniu, po tym dniu nie podejmuje nauki i nie osiąga dochodów do końca roku.
   Ulga przysługuje za 8 miesięcy, do ukończenia 18 roku życia włącznie z miesiącem, w którym dziecko kończy 18 rok życia, przestaje być małoletnim, w tym momencie ustaje władza rodzicielska.
   
   Pytanie 4
   Dziecko zdało maturę w maju i nie kontynuuje nauki.
   Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.) w art. 63 stanowi, że rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku. Należy przyjąć, iż w przypadku maturzysty, który nie kontynuuje nauki ulga należy się także za miesiące wakacyjne (z uwagi na to, że rok szkolny trwa do końca 31 sierpnia).
   
Aneta Dziemidowicz, rzecznik Urzędu Skarbowego w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter