Pytanie 1
Czy ma prawo do ulgi prorodzinnej rodzic, którego dziecko w roku podatkowym ukończy 25 lat?
Tak. W sytuacji gdy dziecko w ciągu roku kończy 25 lat odliczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za miesiące do ukończenia 25 lat.
Pytanie 2
Wspólne zeznanie składają małżonkowie (a tylko jedno z nich jest rodzicem, drugie nie przysposobiło dziecka). Rodzic dziecka nie uzyskuje dochodu albo ma na tyle mały podatek, że nie odliczy całej kwoty ulgi, natomiast wspólny podatek wynikający ze złożonego zeznania pozwoliłby na pełne odliczenie. Czy w tej sytuacji mają prawo do odliczenia ulgi?
Tak. W sytuacji kiedy rodzic dziecka nie uzyskuje dochodów, a małżonkowie dokonują wspólnego rozliczenia, rodzic będzie miał prawo do odliczenia ulgi na dziecko, ponieważ podatek jest określany na imię obojga.
Wynika to z przepisu art. 6 ust. 2 updof, który stanowi, że małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu (…) mogą być, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów ustalonych zgodnie z art. 9 ust. 1, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków .
Pytanie 3
Dziecko zdało maturę w maju i nie kontynuuje nauki.
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.) w art. 63 stanowi, że rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku. Należy przyjąć, iż w przypadku maturzysty, który nie kontynuuje nauki ulga należy się także za miesiące wakacyjne (z uwagi na to, że rok szkolny trwa do końca 31 sierpnia).
Aneta Dziemidowicz, rzecznik Urzędu Skarbowego w Elblągu
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter