Przepis na wtorek. Kuchnia węgierska

1
11.02.2014
Przepis na wtorek. Kuchnia węgierska
Przyszedł kolejny dzień z kuchnią węgierską, a co za tym idzie? Kolejne wyśmienite przepisy. Nie trzeba być profesjonalnym kucharzem, aby je przyrządzić. A domownicy? Na pewno, będą wychwalać, przygotowane według naszego przepisu potrawy. Dziś to zupa fasolowa z kiszoną kapustą oraz Pörkölt, czyli tradycyjny węgierski gulasz.
Zupa fasolowa (składniki):
   - 1 i 1/2 szklanki fasoli suchej
   - 100 g boczku wędzonego
   - 350 g wieprzowiny b/k
   - 2 -3 ząbki czosnku
   - 1 średnia cebula
   - 1 mała marchewka
   - 1 mała łodyga selera naciowego
   - 2 litry bulionu wołowego
   - 2 łyżki papryki mielonej słodkiej
   - 1 łyżeczka papryki mielonej ostrej
   - 2 puszki kapusty kiszonej 411 g każda
   - sól i pieprz do smaku
   - śmietana kwaśna, natka pietruszki
   
   Przygotowanie:
   Fasolę przygotować w jeden z dwóch sposobów - albo namoczyć przez noc albo zalać wodą, zagotować i odczekać 1 godzinę.
   Boczek i wieprzowinę pokroić, czosnek, cebulę, marchew i seler obrać i też pokroić. Wrzucić boczek na patelnię, podsmażyć kilka minut, dodać cebulę i czosnek i podsmażyć znowu kilka minut, dodać mięso wieprzowe i wszystko razem podsmażyć aż mięso straci surowy kolor.
   Wodę z fasoli odlać i dodać do niej podsmażoną mieszankę, marchew i seler oraz bulion i słodką paprykę mieloną - gotować 1 godzinę. Aby zagęścić zupę należy wyjąć łyżką cedzakową część fasoli oraz trochę wywaru (oczywiście już nie tą samą łyżką cedzakową), zmiksować na puree i wlać do garnka z zupą i teraz dodać też kapustę kiszoną (bez kwaśnej wody, a jeśli zbyt kwaśna to można kapustę przepłukać) i gotować do miękkości kapusty, około 45 minut.
   Posolić, popieprzyć do smaku - dużo pieprzu albo można też opcjonalnie dodać ostrej/bardzo ostrej papryki. Podać z kwaśną śmietaną i natką.
Przepis na wtorek. Kuchnia węgierska

   
   Pörkölt (składniki):
   - cała łopatka wieprzowa
   - 2 duże czerwone papryki
   - 1 duża cebula
   - ząbek czosnku
   - pół puszki pomidorów
   - pół szklanki wody do podlania
   - 2 łyżki słodkiej, mielonej papryki
   - łyżka mielonej ostrej papryki
   - sól
   - 3 łyżki oleju
   
   Przygotowanie:
   Mięso myjemy i osuszamy, kroimy w kostkę, a następnie przesmażamy na dwóch łyżkach oleju. Na pozostałym oleju smażymy na złoto cebulę.
   Przekładamy mięso i cebulę do garnka, dodajemy pokrojony w cienkie plasterki czosnek, podlewamy wodą i dusimy około 20 minut.
   Po tym czasie dodajemy paprykę pokrojoną w kostkę, paprykę mieloną, pastę paprykową (lub ostrą paprykę mieloną) oraz pomidory z puszki. Przyprawiamy solą i dusimy pod przykryciem, na wolnym ogniu do miękkości mięsa.
   Podajemy z dowolnymi dodatkami, ale najlepiej smakuje z ziemniakami i mizerią z ogórków lub ulubioną surówką. Smacznego!
   
   Już jutro kolejne przepisy z kuchni węgierskiej. Naszych czytelników, którzy nie mają czasu na gotowanie, zapraszamy do Restauracji Da Vinci, w której właśnie węgierskie przysmaki będą ozdobą tego tygodnia. Dodatkowo na dzisiejsze przepisy otrzymacie 50% rabatu, czyli zapłacicie za nie jedyne 12 złotych.
   

   Restauracja Da Vinci jest sponsorem cyklu „Przepis dnia”.
   Każde dania opisane przez nas w serwisie są dostępne danego dnia w lokalu z 50% rabatem!

Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

A moim zdaniem, kto jak kto, ale profesjonaliści powinni uważać na zestawienia w promowanych posiłkach. Co widzimy na talerzu? Świeże pomidory i ogórki razem, a wiadomo że:" Ogórek nie lubi pomidora. Nie jedz ich razem, bo. .. Zarówno ogórki, jak i pomidory są smaczne. A do tego zdrowe chciałoby się powiedzieć. I tak jest, jednak warto pamiętać, że lepiej je jeść oddzielnie. A to dlatego, że wspólnie sporo tracą na wartości, bowiem świeże ogórki niszczą witaminę C. Łyżeczka soku z ogórków jest w stanie zneutralizować witaminę C zawartą w 3 litrach pomidorowego soku. Dużo bezpieczniejsze są ogórki kiszone. W przeciwieństwie do swieżych warzyw, same zawierają witaminę C. "
(2014.02.12)

info

1  
  0