Pora na pomidora

7
27.07.2011
Pora na pomidora
Zakażenia bakterią Escherichia coli, które dotknęły przede wszystkim mieszkańców Niemiec, negatywnie wpłynęły na opinię o warzywach i owocach w całej Europie, także w Polsce. Dlatego z inicjatywy Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych rozpoczęła się kampania BezpieczneWarzywa.pl, która stawia sobie za cel odbudowanie zaufania do polskich warzyw i owoców oraz przekonanie Polaków, że są one nie tylko bezpieczne, ale i wyjątkowo smaczne.
Jak wynika z badań sanepidu na terenie Polski, do 21 lipca zarejestrowano pojedyncze przypadki zachorowań wywołanych bakterią pochodzącą z Niemiec. Powstały tylko dwa przypadki zakażenia wtórnego w środowisku domowym – u dziecka mającego kontakt z chorym, który powrócił z Niemiec, oraz u opiekunki jego brata. W naszym kraju nie stwierdzono żadnych przypadków zakażenia werotoksycznym szczepem E. coli O104 STEC w wyniku spożycia polskich produktów. Niestety, w wyniku napływających z zagranicy informacji dramatycznie spadła ilość spożywanych w Polsce warzyw i owoców – także tych produkowanych przez rodzimych rolników.
   
   Statystycznie
   
W 2010 r. statystyczny Polak spożył średnio niewiele ponad 41 kg owoców i ich przetworów.
   W porównaniu z 2002 r., kiedy to na jednego mieszkańca naszego kraju przypadało blisko 49 kg owoców, to spadek o niemal 8 kg. Nie lepiej przedstawia się konsumpcja warzyw i ich przetworów. W zeszłym roku jedna osoba spożyła ich ok. 59 kg, podczas gdy w 2002 r. – ponad 64 kg.
   
   Dlatego 22 lipca b.r. rozpoczęto kampanię promocyjną polskich warzyw BezpieczneWarzywa.pl, którą sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Poza Federacją Branżowych Związków Producentów Rolnych zaangażowały się w nią: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Częścią kampanii BezpieczneWarzywa.pl jest akcja promocyjna „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”. Jej celem jest odbudowanie zaufania do polskich warzyw i owoców oraz przekonanie Polaków, że polskie warzywa i owoce są nie tylko bezpieczne, ale i niezwykle smaczne.
   W tym celu powstała strona internetowa www.bezpiecznewarzywa.pl, która zawiera m.in. informacje na temat bezpieczeństwa i jakości handlowej warzyw i owoców, zasady postępowania i spożywania świeżych produktów, aktualne informacje inspekcji handlowej i sanepidu dotyczące bezpieczeństwa i jakości warzyw i owoców, formularz kontaktowy „Zapytaj eksperta”, za pomocą którego można uzyskać odpowiedź na nurtujące internautów pytania, ciekawostki dotyczące polskich warzyw, takie jak historia polskiej uprawy pomidora, z której dowiedzieć się można, że w Polsce pierwsze pomidory wyhodowali warszawscy ogrodnicy w 1880 roku. Stały się one popularne jednak dopiero po I wojnie światowej. Polska nazwa tego warzywa pochodzi od francuskiego „pomme d’or”, co oznacza „złote jabłko”.
   
mk

Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

a może zmniejszone spożycie jest wynikiem wzrostu cen (brak proporcjonalnego wzrostu płac) a nie niechęć do spożycia?
(2011.07.27)

info

0  
  0
Mhm, a jak wygląda spożycie, kiedy dodamy importowane warzywa i owoce, bo w artykule jest mowa tylko o tych z Polski?
czub (2011.07.27)

info

0  
  0
właśnie - CENY. Ludzie ze wsi mają dopłaty do ziemi, obór, domostw, sprzętu a my w mieście? kto nam da dopłaty? Franek
(2011.07.27)

info

0  
  0
Cała ta zadyma z bakterią miała na celu utrzymanie wysokich cen. Ci którzy liczą się na rynku dostają przecież odszkodowania między innymi z naszych podatków i podatków frajerów z innych państw UE
cif (2011.07.27)

info

0  
  0
Dopłacanie do PGRów było be, dopłacanie prywatnym latyfundystom jest OK; D
(2011.07.27)

info

0  
  0
Kampania sfinansowana oczywiście z pieniędzy konsumentów warzyw; D serdeczne dziękujemy
(2011.07.27)

info

0  
  0
Jak ludzie umierają, to nie jest zadyma. Zadymą jest niewykrycie źródła, tzn jego ukrycie.
(2011.08.04)

info

0  
  0