Jej podstawę prawną stanowi znowelizowana ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2005 Nr 169, poz. 1421) z 28 lipca 2005 r., wprowadzająca nowe zasady ustalania wskaźnika waloryzacji. I tak, waloryzacja ma miejsce wówczas, gdy wskaźnik cen i usług konsumpcyjnych w okresie od roku kalendarzowego, w którym była ostatnio przeprowadzana, wynosi co najmniej 105, procent. Należy w tym miejscu przypomnieć, iż ostatnia waloryzacja została przeprowadzona 1 marca 2004 r. W ubiegłym roku nie mogło o niej być mowy, ponieważ wskaźnik cen towarów i usług w 2004 r. wyniósł tylko 103,5 procent, jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Przewidywaną w marcu tego roku waloryzację rent i emerytur „zawdzięczamy” temu, że w okresie od roku 2004 wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosi ogółem 105,7 procent. Jak wiadomo, waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji oraz obejmuje renty i emerytury przyznane przed terminem waloryzacji.
Niezwykle istotne jest to, że przeprowadzenie waloryzacji nie oznacza, że wzrosną tylko świadczenia wypłacone przez ZUS, ponieważ na podwyżkę mogą liczyć także inne osoby. Są to osoby pobierające emerytury i renty z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – rolnicy i ich rodziny, z Wojskowego Biura Emerytalnego Ministerstwa Obrony Narodowej – żołnierze i ich rodziny, funkcjonariusze tzw. służb mundurowych i ich rodziny, czyli np. funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, etc. Jednakże wysokość podwyżki wszystkich emerytur i rent oraz innych świadczeń zależy od wskaźnika waloryzacji emerytur i rent wypłacanych przez ZUS. Jest to spowodowane tym, że to właśnie ZUS wypłaca największą ich liczbę- obecnie mamy 7,2 miliona emerytów i rencistów ZUS.
Ponadto na tych samych zasadach jak emerytury i renty wypłacane przez ZUS rosną też wypłacane przez ZUS zasiłki i świadczenia przedemerytalne oraz wypłacane przez ZUS renty socjalne.
Podsumowując, podwyżka dotyczy blisko 10 milionów osób, a na jej realizację przewidziano w budżecie 6 miliardów zł.
Magdalena Szefer – CPF Krislex
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter