Kiedy żar leje się z nieba
Ulgę w taki upał przynosi chłodny prysznic, noszenie ubrań z bawełny lub lnu w jasnych kolorach oraz picie minimum 2 litrów wody lub soków. Osoby starsze i dzieci powinny chronić głowy. Temperatura przekraczająca w cieniu 30 st. C bez przedsięwzięcia odpowiednich środków może zaskutkować przegrzaniem organizmu.
Przy tak wysokich temperaturach, jakie towarzyszą nam od kilku dni, wychodząc na dwór należy pamiętać o stosowaniu kremów i balsamów z filtrem. Należy też unikać spożywania alkoholu oraz długotrwałego przebywania na bezpośrednim nasłonecznieniu – zwłaszcza w godz. 11-15, gdyż może to skutkować poparzeniem lub udarem słonecznym. Trzeba pamiętać o spożywaniu dużej ilości, wody, kompotów owocowych lub soków z dodatkiem orzeźwiającej mięty (z lodem lub bez).
Objawy udaru słonecznego
W taką pogodę, jak dziś, szczególnie narażone na niebezpieczeństwo udaru są osoby starsze i małe dzieci oraz osoby cierpiące na cukrzycę, choroby serca, otyłość, przyjmujące leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia, a także osoby pod wpływem alkoholu.
Do udaru cieplnego najczęściej dochodzi w wyniku przegrzania głowy i karku przez działanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego. Polega on na nagromadzeniu się zbyt dużej ilości ciepła w organizmie i zaburzeniu regulacji cieplnej organizmu. W takich warunkach zdolność naturalnego ochładzania się organizmu przez pocenie znacznie spada, więc zmniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia. Najczęstsze objawy to ból i zawroty głowy, osłabienie, nudności, gorączka przekraczająca nawet 39 st. oraz sucha, gorąca i zaczerwieniona skóra często pokryta bąblami.
Jak pomóc?
Aby pomóc osobie, u której podejrzewamy udar słoneczny należy umieścić ją w pozycji półsiedzącej w zacienionym miejscu z dostępem świeżego powietrza, zastosować zimne i wilgotne okłady na głowę, podać chłodne napoje. Jeśli mamy do czynienia z utratą przytomności należy udzielić pierwszej pomocy (w przypadku braku oddechu zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową) i wezwać pogotowie.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter