Grzybobranie czas zacząć

9
22.08.2011
Grzybobranie czas zacząć
Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybni. Niestety, częste deszcze nie ułatwiają poruszania się po lesie, gdyż po rozmiękłej ściółce ciężko się chodzi. Do tego jeszcze kleszcze i wyjątkowo natrętne w tym roku komary skutecznie odstraszają miłośników kurek, borowików czy koźlaków. Ale na koniec miesiąca specjaliści zapowiadają prawdziwy wysyp grzybów.
W ubiegłym roku poważnym zatruciom muchomorem sromotnikowym uległo w Polsce aż 80 osób, z czego siedem zmarło, a kilkanaście wymagało specjalistycznego odtrucia i przeszczepu wątroby. Toteż warto przypomnieć miłośnikom grzybobrania, kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:
   1. Zbierajmy wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
   2. Zbierajmy wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku, są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek.
   3. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.
   4. Unikajmy błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak – gatunki śmiertelnie trujące np. Amanita phalloides, Amanita verna mają przyjemny, słodkawy smak).
   5. Zbierajmy grzyby w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów, nie przechowujmy świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo.
   6. Nie zbierajmy grzybów w okolicach zakładów produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu – grzyby wchłaniają z otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
   7. Nie zbierajmy i nie niszczmy grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu.
   8. W razie wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące, czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
   9. Nie należy podawać grzybów małym dzieciom do 12 roku życia, z jedzenia grzybów powinny też zrezygnować osoby mające kłopoty z układem pokarmowym.
   W przypadku wystąpienia nudności, bólów brzucha, biegunki, podwyższonej temperatury, po spożyciu grzybów, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
   Ponadto, jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu, klasyfikacji grzybów świeżych na terenie miasta można dokonać na targowisku miejskim przy ul. Płk. Dąbka w Elblągu. Klasyfikacji grzybów dokonują klasyfikatorzy grzybów świeżych, którzy wydają stosowne atesty.
   
mk

Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

no cóż czas gotować polewkę dla teściowej
(2011.08.22)

info

0  
  0
uważaj, żeby teściowa nie odpłaciła ci tym samym
KA-KO (2011.08.22)

info

0  
  0
No i jeszcze jedno drogi grzybiarzu. Jeśli już idziesz do lasu, nie musisz w nim zostawiać śmieci!!! Las to nie jest darmowy śmietnik. Las powinien służyć, cieszyć i bawić, wymaga jednak dbałości z naszej strony. Wnosisz ze sobą butelkę wody? Wynieś też opróżnioną, przecież waży znacznie, znacznie mniej i przepukliny nie dostaniesz! Wziąłeś batonik lub cukierki? To wsadź sobie papierki do kieszeni, nie rzucaj ich pod krzak. Śmieci nie tylko obniżają estetykę, mogą być również niebezpieczne dla zwierząt! Poza tym pomyśl o tym, że sam/a też jeszcze wrócisz do lasu, nie ważne czy na spacer, rower, czy grzybobranie. Chyba przyjemniej spacerować po miejscach zadbanych?? Dbajcie więc o las. Pozdrawiam
msp (2011.08.22)

info

0  
  0
Nigdy wiecej grzybow z rynku od baby w krotkich wlosach nie kupie!! Jade na grzyby!!
>>> (2011.08.22)

info

0  
  0
a co, trujaki sprzedała?
(2011.08.22)

info

0  
  0
to jeszcze ktoś kupuje grzyby na rynku ?
nie-leniuszek (2011.08.22)

info

0  
  0
a ja sobie idę. .. i zbieram piękne prawdziwki w naszych elbląskich lasach asz tu nagle słyszę z za krzaków. .Stefan. .co Stefan zobacz już tu jakiś h. .j był
andreas173 (2011.08.22)

info

0  
  0
jaka puenta z tego wpisu wyżej wynika że homoseksualiści to także grzybiarze
(2011.08.22)

info

0  
  0
W Sanepidzie są miłe panie, ale nie znają się na grzybach. Korzystają z atlasu grzybów lub internetu, a badań ci nie zrobią. Na rynku dyżuruje w sezonie biegły grzybiarz i to do niego warto się udać.
jamess (2011.08.22)

info

0  
  0