Dla każdego rodzica sytuacja zaginięcia, a jeszcze bardzie porwania dziecka to wielka trauma, stres, tragedia i niesamowite obciążenie psychiczne.
Przyczyny zaginięć są różne. Czasem jest to ucieczka z domu, która ma zwrócić uwagę rodziców na czujące się samotnie dziecko. Czasem jest to wyraz buntu. Coraz częściej jednak dzieci „znikają” pod wpływem zawieranych w internecie znajomości. Jak pokazują doświadczenia fundacji zajmujących się problemem zaginięć, skutki takich spotkań w ciemno zazwyczaj są opłakane. Zdarza się, że młodzi ludzie wywożeni są do przymusowej pracy. Bywa, że zmuszani są do prostytucji w kraju lub poza jego granicami. Jeśli uda się je odnaleźć, potrzebują pomocy psychologicznej i specjalistycznej opieki traumatologa.
Gdzie po pomoc?
Pomocy osobom dotkniętym problemem zaginięcia zajmuje się, poza Policją, organizacja „Itaka”, która stworzyła swoistą bazę osób zaginionych (
http://zaginieni.pl), zbiera informacje od ludzi, którzy widzieli osoby zaginione, prowadząc jednocześnie całodobową linię wsparcia psychologów, pracowników socjalnych i prawników, gdzie doświadczeni specjaliści potrafią doradzić, jak organizować poszukiwania na własną rękę oraz czego można oczekiwać od Policji. Jeżeli zaginęło dziecko, można dzwonić pod numer pod całodobowy numer 801 24 70 70, a dzięki współpracy fundacji „Itaka” i Telekomunikacji Polskiej dla rodziców zgłaszających zaginięcie został uruchomiony bezpłatny telefon w sprawie zaginionego dziecka – to numer 116 000.
Chcąc zgłosić zaginięcie, można też korzystać z numeru 22 654 70 70 (z telefonów stacjonarnych w Polsce); z numeru 00 48 22 654 70 70 (z zagranicy) i z numeru +48 22 654 70 70 (z telefonów komórkowych).
Dzieci bezpieczne w internecie
Coraz częściej niebezpieczeństwo pojawia się z najmniej spodziewanej strony. Poznany w sieci „przyjaciel” zapewnia dyskrecję, daje poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie zadaje intymne pytania, zaprasza do siebie lub na wspólną wycieczkę dziecko, którego czujność została uśpiona. Rodzice powinni rozmawiać o takich sytuacjach ze swoimi pociechami i ostrzegać, że konsekwencje pochopnych działań mogą być niebezpieczne.
Z myślą o takich sytuacjach Fundacja Kidprotekt.pl udostępnia materiały dla rodziców i wychowawców, które pomagają przygotować dziecko na zagrożenia, które mogą napotkać w sieci. Fundacyjny portal z pomocami działa na stronie
www.szkolabezpiecznegointernetu.pl.
Ponadto, dzieci, które doznają zagrożeń w internecie i czują się wykorzystywane lub nękane, mogą skorzystać z
helpline.org.pl i numeru 800 100 100 – pod którym czeka na nie drużyna gotowych nieść pomoc konsultantów.