Warto jednak unikać sytuacji niebezpiecznych i wyposażyć się w elementy odblaskowe.
- Podstawowym warunkiem pozwalającym uniknąć tragicznej w skutkach konfrontacji z pędzącym pojazdem jest odpowiednia widoczność pieszego - mówi Eugeniusz Czesław Komorowski z Instytutu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Przypominamy rodzicom, że dzieci do 15 lat, poruszające się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym muszą mieć na sobie elementy odblaskowe widoczne dla innych uczestników ruchu.
Widoczny na drodze musi być również kierowca, np. wymieniający koło, naprawiający samochód czy sprawdzający oświetlenie pojazdu.
Pieszego oraz kierowcę z odblaskiem kierujący pojazdem zauważy pięć razy szybciej. Osobę poruszającą się drogą po zmroku bez elementów odblaskowych, kierowca zauważy dopiero z odległości 20 - 30 metrów, gdy jej sylwetka znajdzie się w zasięgu świateł mijania. Pojazd jadący z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje w ciągu sekundy 25 metrów. Kierujący nie ma zatem żadnych szans na podjęcie jakiekolwiek reakcji obronnej. Jeśli ten sam pieszy ma na sobie element odblaskowy, kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów.
Zespół ratownictwa medycznego – jeżeli będzie taka potrzeba –
udzieli Ci pomocy medycznej po przybyciu na miejsce wypadku:
• wykona niezbędne czynności ratunkowe;
• w razie potrzeby przetransportuje Cię do najbliższego szpitala lub szpitalnego oddziału ratunkowego albo miejsca, gdzie jest udzielana specjalistyczna pomoc (Ośrodek Kardiologii Interwencyjnej, Ośrodek Udarowy, Toksykologii, itp.).
Funkcjonariusze policji na miejscu wypadku: • udzielą Ci pierwszej niezbędnej pomocy;
• w razie potrzeby zorganizują specjalistyczną pomoc, np. wezwą straż pożarną;
• zabezpieczą Twoje mienie – pojazd i inne przedmioty, które miałeś przy sobie w chwili wypadku.
• zabezpieczą miejsce wypadku;
• poinformują Twoich najbliższych o zdarzeniu.
Pamiętaj!
Jeśli wypadek spowodował kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem lub motocyklem), którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC komunikacyjnego, możesz zgłosić szkodę jego ubezpieczycielowi.
Ważne!
W związku z wypadkiem, w którym zostałeś pokrzywdzony, może toczyć się postępowanie sądowe, karne lub cywilne: • postępowanie karne będzie dotyczyło przede wszystkim ukarania sprawcy wypadku; możesz w nim wziąć udział jako strona lub tylko złożyć zeznania w charakterze świadka; niezależnie od Twojego wyboru, możesz domagać się, aby Sąd orzekł obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienie;
• postępowanie cywilne możesz wytoczyć, jeżeli odszkodowanie lub zadośćuczynienie nie rekompensuje w Twojej ocenie poniesionej szkody lub odmówiono ich wypłaty.
Potrzebujesz rzetelnej i profesjonalnej pomocy w starciu z ubezpieczycielem, zarządcą drogi lub innym podmiotem, który zobowiązany jest do naprawy szkody?
Zgłoś się do nas nie pobieramy opłat wstępnych. Nasze doświadczenie to twój sukces o wyższe zadośćuczynienie lub odszkodowanie 660-760-999, 791-677-915, 662-562-032, tel. ( 58 ) 743-1-997 lub mailowo:
biuro@nawiazka.pl,
biuro@wypadki-pomoc.com [fotoc] Opracował: Instytut Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
www.wypadki-pomoc.com -------artykuł sponsorowany-------