Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularno-naukową organizowaną od 2003 roku przez wyższe uczelnie regionu pomorskiego oraz instytucje naukowe. Festiwal jest adresowany do szerokiego grona mieszkańców Wybrzeża i regionu niezależnie od wykształcenia, począwszy od szkół podstawowych. Celem Festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania.
Imprezy festiwalowe w Elblągu zaplanowano na dzień 29 maja (czwartek) na placu przed budynkiem i w salach wykładowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy ul. Grunwaldzkiej 137, w godzinach 10-17. Na 18 specjalnie przygotowanych stoiskach odwiedzający będą uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach, doświadczeniach, warsztatach i wykładach.
W programie przewidziano m.in. pokaz niezwykłych reakcji chemicznych oraz magiczne doświadczenia z fizyki. Będzie można dowiedzieć się, jak się kieruje szybowcem i zasiąść za jego sterem. Ciekawi będą mogli zobaczyć wnętrze metalu oraz obserwować pod mikroskopem cyjanobakterie z Zalewu Wiślanego. Atrakcją będzie możliwość własnoręcznego wybicia medalu okolicznościowego.
Koordynatorem Festiwalu w Elblągu jest dr Katarzyna Jarosińska-Buriak.
A oto, co zobaczymy i usłyszymy:
Pikniik naukowy w Elblągu - VI Bałtycki Festiwal Nauki
29 maja, godz. 10-17
Biologia
Dzieciaki malują morskie zwierzaki: warsztaty plastyczne dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, konkursy.
Sinice - zagadkowe organizmy: warsztaty: „zielona woda”, cyjanobakterie w mikroskopie, zdjęcia w „sinicowej fryzurze”.
Budowa i eksploatacja maszyn
Bicie monet - obróbka plastyczna w praktyce: pokaz bicia monet oraz samodzielne wybijanie medali pamiątkowych.
Modelowanie 3D części maszyn: warsztaty projektowanie części maszyn, modelowanie oraz pokaz modeli wykonanych przez studentów.
Chemia
Pokaz niezwykłych reakcji chemicznych (godz. 12-13): w programie chemiczne „powtórki”, „optyczny zegarek”, „kieszonkowy wulkan”, „przepis na tęczę” oraz „elazowy kameleon”.
Elektrotechnika
Ciekawostki ze świata elektrotechniki: tematyka pokazu - Jak działa tel. komórkowy? Jak zbudować ładowarkę? Jak elektrycy oglądają prąd?
Fizyka
Fizyka i magia (godz. 9-16): prezentacja interesujących doświadczeń z fizyki i techniki, przeplatanych pokazami iluzjonistycznymi.
Futbol i loty: Dlaczego można strzelać „zakrzywione” gole? Co łączy futbol z lotem szybowca? Dlaczego szybowiec może utrzymywać się w powietrzu przez wiele godzin? Atrakcją pokazu będzie prawdziwy szybowiec.
Geologia
Skarby Ziemi - wystawa skał i minerałów: wszystko o minerałach i skałach - pokaz i konkursy z nagrodami.
Informatyka
Warsztaty grafiki komputerowej i multimediów: grafika komputerowa dwuwymiarowa i trójwymiarowa z oprogramowaniem do animacji, wizualizacji, obróbki oraz montażu video.
Wystawa grafiki komputerowej i pokaz programowania układów sterowania: grafika komputerowa pt. „Potrawy świata”, animacje komputerowe; pokaz sterowania robotami, ponadto warsztaty fotografia cyfrowa, turniej gier 3D.
Inżynieria i ochrona środowiska
Ryzyko powodziowe w Delcie Wisły, w tym dla Elbląga i Żuław Elbląskich: prezentacja zorganizowana we współpracy z Instytutem Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach - Żuławskim Ośrodkiem Badawczym w Elblągu.
Skąd się bierze woda w kranie i co się z nią dalej dzieje?: warsztaty - zanieczyszczenia i metody oczyszczania wody, samodzielne obserwacje preparatów mikroskopowych.
Woda to nie tylko H2O (godz. 10-13): badanie czystości wody - przynieś swoja próbkę!
Inżynieria materiałowa
Jak zobaczyć wnętrze metalu?: pokaz i warsztaty - wnikniemy w budowę metali za pomocą specjalistycznych mikroskopów.
Nauki historyczne
Historia lotnictwa w Elblągu: wykład i pokaz - historia powstania i funkcjonowania Aeroklubu Elbląskiego oraz elbląskiego lotniska.
Nauki o sztukach pięknych
Związki nauki ze sztuką - „Mona Lisa - faktura, tekstura i światło” (godz. 10-14.30): pokaz i warsztaty - nierozerwalny związek nauki ze sztuką, wartości wizualne, problem widzenia oraz rola światła w odbiorze.
Psychologia
Osoba czy sytuacja, co decyduje o naszym zachowaniu? (godz. 10-15): wykład i warsztaty - Jaka jest nasza struktura osobowości? Jak poradzić sobie w trudnej sytuacji?
Organizatorzy imprezy dziękują: Aeroklubowi Elbląskiemu, Instytutowi Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach - Żuławskiemu Ośrodkowi Badawczemu w Elblągu, firmie VAMOS, Tramwajom Elbląskim S.A. i PKS Elbląg.
Mówi koordynator Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Elblągu Katarzyna Jarosińska-Burjak z elbląskiej PWSZ:
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter