Studiowanie… przy komputerowym ekranie

14
25.03.2020
Studiowanie… przy komputerowym ekranie
„Na studiach wykÅ‚ady nie sÄ… obowiÄ…zkowe” – gÅ‚osi obiegowa opinia, choć niekoniecznie musi siÄ™ ona pokrywać z regulaminem danej uczelni. TrochÄ™ niezrÄ™cznie jednak nie pojawić siÄ™ na wykÅ‚adzie, jeÅ›li wymaga to tylko uruchomienia komputera, a tak to chyba powinno wyglÄ…da w dobie pandemii. Chyba, że studentowi szwankuje Internet, co w tych dniach także nie należy do rzadkoÅ›ci. Może też brakować mikrofonu albo po prostu warunków, żeby siÄ™ skupić, a jednak studia trwajÄ…. Jak elblÄ…scy studenci i wykÅ‚adowcy sobie z tym radzÄ…?

Platformy do zajęć zdalnych, komunikacja i brak książek

- W moim przypadku wykÅ‚adowcy przesÅ‚ali na maila naszego roku prezentacje w Power Point, sylabusy w Wordzie i zadania do wykonania – mówi Dorota, jedna ze studentek EUH-E. - Od jednego z wykÅ‚adowców dostaliÅ›my też filmik instruktażowy dotyczÄ…cy plagiatu. Otrzymujemy też informacje o terminach wykonania prac i zapoznania siÄ™ z materiaÅ‚em. Kontaktujemy siÄ™ z prowadzÄ…cymi mailowo – mówi. - Plusem nauki zdalnej jest to, że nie musimy siedzieć w Å‚awce przez kilka godzin, można samemu sobie dawkować ilość przyswajanej wiedzy, rozÅ‚ożyć jÄ… na kilka dni i skupić siÄ™ bardziej na tym, co nas interesuje, a nie na wszystkim jednoczeÅ›nie. Z drugiej strony nie ma nad nami tzw. "bata", to znaczy nie wszyscy zapoznajÄ… siÄ™ z otrzymanÄ… treÅ›ciÄ…. W dodatku wykÅ‚adowcy podajÄ… literaturÄ™ do zapoznania siÄ™ albo do przygotowania pracy, a niestety biblioteki sÄ… nieczynne i nie wszystko można znaleźć w Internecie. Tak samo jest z pisaniem pracy magisterskiej i problemem dostÄ™pu do literatury oraz do wykonania badaÅ„ – zaznacza studentka. - Co do ogólnego przeżywania pandemii w kontekÅ›cie studiowania: CieszÄ™ siÄ™, że nie muszÄ™ siedzieć na uczelni, ale tak serio to mam obawÄ™. że to wszystko siÄ™ przedÅ‚uży, praktyki, wykonywanie badaÅ„ do magisterki i same zaliczenia oraz rok akademicki… Lecz czym sÄ… studia wobec caÅ‚ego naszego życia i tego, co siÄ™ dzieje obecnie na Å›wiecie – pyta studentka.

Dominika z I roku informatyki zaznacza, że w ramach nauki zdalnej wraz z innymi studentami korzysta z platform takich jak Moodle czy WebEx. – Zlecane sÄ… nam materiaÅ‚y do opracowania wÅ‚asnego, po czym studenci dostajÄ… krótki test, który potwierdza przerobiony materiaÅ‚. Niektórzy prowadzÄ…cy prowadzÄ… wideokonferencje – dodaje studentka PWSZ. - Zawsze mamy wszystko pod rÄ™kÄ…, Internet daje nam duże możliwoÅ›ci, jeżeli chodzi o materiaÅ‚y. O każdej porze możemy też zobaczyć udostÄ™pnione nam materiaÅ‚y i wykÅ‚ady.

Studentka uważa jednak, że uczelnie nie sÄ… przygotowane do prowadzenia w takim trybie zajęć, stÄ…d też jest wiele niedociÄ…gnięć. - Poczta uczelniana ma duże przeciążenia i czÄ™sto wyrzuca studentów, przez co nie jest możliwe wykonanie wszystkiego w zleconym czasie. Wielu studentów nie posiada w domu warunków do odbywania takich zajęć, bo np. pięć osób mieszka w jednym pokoju, a w takiej sytuacji ciężko o skupienie. Wiem, że wiÄ™kszość osób tÄ™skni za normalnymi wykÅ‚adami, gdzie z prowadzÄ…cym można spotkać siÄ™ twarzÄ… w twarz – dodaje.

 

Są minusy, są też plusy

- Podczas pandemii wykÅ‚adowcy wysyÅ‚ajÄ… nam zadania na e-mail bÄ…dź przez platformÄ™ Moodle. O zadaniach nie mogÄ™ w tym momencie zbyt dużo napisać, ponieważ mamy zajÄ™cia tylko raz w tygodniu i jak na razie wykÅ‚adowcy nas oszczÄ™dzajÄ… – przyznaje Anita z III roku ekonomii. - PatrzÄ…c jednak na zadania, które dostaliÅ›my od jednego wykÅ‚adowcy, nie sÄ… one trudne. JeÅ›li chodzi o plusy takiej nauki to jedyny, który widzÄ™ to fakt, że nie muszÄ™ codziennie dojeżdżać na uczelniÄ™, jednak minusów znajdzie siÄ™ wiÄ™cej. To choćby brak kontaktu ze znajomymi, brak bezpoÅ›redniego kontaktu z wykÅ‚adowcami, a czasem zdarza siÄ™, że w trybie nauki zdalnej ominiemy jakaÅ› wiadomość od prowadzÄ…cych – mówi.

Nieco inaczej widzi tÄ™ sprawÄ™ Szymon, student II roku filologii angielskiej. – Uważam, że studiowanie z domu to Å›wietna alternatywa, bo czujÄ™, że nie marnujÄ™ na nic czasu: na podróż na uczelniÄ™, na transport miÄ™dzy wydziaÅ‚ami itd. Mam wszystko pod rÄ™kÄ…, kiedy chcÄ™ i jak dÅ‚ugo chcÄ™. Nie ograniczajÄ… mnie godziny zajęć, wiÄ™c jeÅ›li coÅ› mi nie idzie, mogÄ™ nad tym spÄ™dzić tak dużo czasu, jak potrzebujÄ™, a w domu jest mi siÄ™ o wiele Å‚atwiej skupić. Nauka zdalna to chyba jedyny plus obecnej sytuacji na Å›wiecie i cieszÄ™ siÄ™, że mogÅ‚em tego spróbować – przyznaje.

- Jest wiele zalet nauki zdalnej – dodaje Julia z II roku filologii polskiej. - Można brać w niej udziaÅ‚ z niemal każdego miejsca, w którym mamy dostÄ™p do Internetu. Nie ma problemów z transportem na uczelniÄ™, a pracować można siedzÄ…c w domu na kanapie. Z drugiej strony zachodzÄ… czÄ™ste problemy z komunikacjÄ…, m.in. zakłócenia poÅ‚Ä…czenia sieciowego, możliwy brak dostÄ™pu do kamerki internetowej bÄ…dź mikrofonu. Sporym utrudnieniem jest także zdobycie potrzebnej literatury. Jednak najwiÄ™kszym problemem w realizacji postawionych przed nami zadaÅ„ jest brak możliwoÅ›ci bezpoÅ›redniej rozmowy z wykÅ‚adowcÄ… i uzyskania pomocy i wyjaÅ›nieÅ„ w sytuacji, w której materiaÅ‚ jest dla nas niezrozumiaÅ‚y. WykÅ‚adowcy sÄ… jednak otwarci na różne rozwiÄ…zania – twierdzi studentka. - UwzglÄ™dniajÄ… swoje i nasze możliwoÅ›ci, a także ograniczenia. ProponujÄ… miÄ™dzy innymi grupowe konferencje, wideo czat, a także korespondencjÄ™ mailowÄ… i i kontakt telefoniczny. Pomocna przy nauce zdalnej jest przede wszystkim platforma Moodle, dajÄ…ca wykÅ‚adowcom możliwość zadawania nam poleceÅ„, a nam ich wykonania i odesÅ‚ania.

 

Szansa dla edukacji?

A jak wyglÄ…da zdalne studiowanie z perspektywy prowadzÄ…cego zajÄ™cia? - WykÅ‚ady oraz ćwiczenia, które odbywam ze studentami, Å›ciÅ›le dotyczÄ… obsÅ‚ugi mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych – mówi Robert Turlej, wykÅ‚adowca z elblÄ…skiej PWSZ. – Dlatego też caÅ‚Ä… komunikacjÄ™ ze studentami oparÅ‚em wÅ‚aÅ›nie o social media. PrzeprowadziÅ‚em już kilka wykÅ‚adów w ramach transmisji live, podczas których studenci zadawali mi pytania, a ja przesyÅ‚aÅ‚em im zadania do wykonania. Taka forma zajęć sprzyja przedmiotowi, który prowadzÄ™, bo studenci zdobywajÄ… wiedzÄ™ praktycznÄ…. W tej nowej sytuacji konsultujÄ™ siÄ™ również z innymi pracownikami uczelni – podkreÅ›la. - Wymieniamy siÄ™ poglÄ…dami, część osób nagrywa swoje wykÅ‚ady, udostÄ™pnia materiaÅ‚y w chmurze. Część osób dopytuje siÄ™ też, jak przeprowadzić transmisje "na żywo".

Robert Turlej zaznacza, że organizacja kształcenia zdalnego realizowana jest na podstawie zarządzenia rektora uczelni. - Wszystko odbywa się przy ustaleniach z dyrektorami instytutów, ale w tym wypadku mamy też pewną dowolność, jeśli chodzi o wybór wykorzystywanych środków. Zaletą obecnej formy kształcenia zdalnego jest to, że studia nie zostały przerwane. W bezpieczny sposób pozostajemy w kontakcie z naszymi studentami - zaznacza. - Moje materiały, w tym nagrania, dostępne są dla studentów cały czas, w każdej chwili mogą do nich wrócić i to również jest duża wartość dodana. Wadą jest tu oczywiście brak normalnego kontaktu z drugim człowiekiem.

Robert Turlej podkreÅ›la, że obecnÄ… sytuacjÄ™ przedstawiciele Å›rodowiska akademickiego przeżywajÄ… tak, jak każdy inny obywatel. - OsobiÅ›cie skupiam siÄ™ na zdrowiu mojej rodziny, wiÄ™c jestem zadowolony, że mogÄ™ pracować zdalnie. Uczelnia nie jest zamkniÄ™ta, caÅ‚y czas zapewniona jest ciÄ…gÅ‚ość jej funkcjonowania, a studenci wszelkie sprawy mogÄ… zaÅ‚atwić online – zaznacza.

- Nauka zdalna jest dla wielu nowym doÅ›wiadczeniem, a wszystko, co nieznane, z poczÄ…tku budzi lÄ™k i trudnoÅ›ci – przyznaje Julia z polonistyki. - Jest to przeÅ‚amywanie naszej strefy komfortu, schematów, do których przyzwyczajeni jesteÅ›my już od podstawówki. Obecny stan zmusza nas jednak do próby opanowanie nauki przez Internet, co w przyszÅ‚oÅ›ci może otworzyć wiele drzwi dla nowych form edukacji.

Nowe sytuacje czÄ™sto wymuszajÄ… szukania nowych rozwiÄ…zaÅ„. Pokazuje to choćby jeden z tweetów ministra nauki i szkolnictwa wyższego JarosÅ‚awa Gowina: „Szanowni PaÅ„stwo, sesja i obrona prac dyplomowych bÄ™dzie mogÅ‚a być przeprowadzona on-line” – napisaÅ‚ na swoim profilu spoÅ‚ecznoÅ›ciowym wicepremier. Czy do tego dojdzie, pokażą zapewne najbliższe tygodnie.

Tomasz Bil

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Moje dzieci studiują na Uniwersytecie Gdańskim, żadną nowością nie są tam wykłady internetowe. Świetnie przygotowane, na dobrych platformach, studentom zapewnia się oprogramowanie. Nieważne pandemia, czy epidemia- dzisiaj to wymóg czasu, aby w ten sposób prowadzić lekcje, wykłady, konsultacje.
(2020.03.25)

info

10  
  4
Czy już wiadomo kiedy Urząd miasta i spółdzielnie mieszkaniowe, zawieszą płacenie czynszu na okres kwarantanny ? Sporo ludzi straci pracę, przydałoby sie aby zwolnienie z czynszu było o wiele dłuższe.
wcale, muszą oszczędzać
Skoro można online, to może, wzorem amerykańskich uczelni PWSZ wprowadziłaby magisterkę z informatyki nauczaną zdalnie?
Zadziwiające jak łatwo jest teraz załatwić wszystko przez internet/telefon i nie potrzeba do tego stu ustaw i milionów złotych na wdrożenie.
erudyta (2020.03.25)
po co komu magisterka z informatyki. .. Licencjat i do pracy
Goral (2020.03.25)
Otóż to :-)
Pan Robert, wykładowca:)))
(2020.03.25)

info

3  
  1
Dlaczego pytasz o zawieszenie czynszu? Chcesz mieszkać za darmo? Jak pójdziesz do sklepu to też weźmiesz towar i nie zapłacisz? Albo za usługę? Albo inaczej. Kto za ciebie ma zapłacić ten czynsz? Ja? Inni podatnicy? Robert Lewandowski albo C. Ronaldo?
leknawirus12 (2020.03.25)
@leknawirus12 - Pracodawcy mają zwolnienia, ludzie tez powinni przeciez płaca sporo pieniędzy za mieszkanie