Gotowy obiekt o powierzchni użytkowej ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych ma być gotowy do końca września 2019 roku. Będzie kosztował około 21 milionów złotych, z czego 14,3 mln to dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.
- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, obecnie trwają prace wykończeniowe, zostało nam jeszcze kilka spraw związanych z zaopatrzeniem typowo medycznym. Na koniec września wszystko będzie gotowe – zapewnia Ireneusz Modzelewski, dyrektor techniczny Elbląskiej Uczelni-Humanistyczno-Ekonomicznej.
Od października w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej przy ul. Lotniczej mają się uczyć studenci z Wydziału Nauki o Zdrowiu EUH-E, kształcący się w takich kierunkach jak: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne czy fizjoterapia.
- Ideą stworzenia Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej była uniwersalność. To znaczy mając różne kierunki medyczne, postanowiliśmy przygotować taką inwestycję, która będzie pozwalała w sposób nowoczesny i efektywny kształcić studentów. Centrum to nadaje się do kształcenia pielęgniarek I i II stopnia, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i położnych, dla których przygotowujemy program kształcenia. W sumie jednocześnie będzie mogło tutaj praktykować około 300 osób – mówi dr Jacek Perliński, prorektor Wydziału Nauki o Zdrowiu EUH-E.
W trzykondygnacyjnym Centrum Dydaktyki i Symulacji znajdą się m.in. sale masażu, fizykoterapii, kinezjoterapii, patofizjologii z urządzeniami do prób wysiłkowych,
czy też pracownia anatomii z wirtualnym stołem anatomicznym, za pomocą którego studenci będą mogli wirtualnie dokonywać przekrojów różnych narządów, by lepiej nauczyć się anatomii. Na ostatniej kondygnacji znajdzie się centrum symulacji, wyposażone m.in. w salę operacyjną z lustrem weneckim i osiem fantomów, symulujących pełne czynności organizmu ludzkiego. Wszystkie praktyczne ćwiczenia będą nagrywać kamery, by studenci pod okiem wykładowców mogli na bieżąco analizować swoje błędy.
- Tak jak piloci muszą odbyć ileś godzin na symulatorze lotów, by móc wsiąść do samolotu, tak studenci, którzy zdobyli wiedzę teoretyczną nie idą od razu do pacjenta, do szpitala, tylko najpierw wszystkie procedury ćwiczy na wysoko zaawansowanych fantomach. Oczywiście będą też mieli zajęcia w przychodniach czy szpitalach – tłumaczy dr Perliński.
Uczelnia, tworząc Centrum, chce w przyszłości kształcić również lekarzy. Jej wniosek utknął jednak w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Wniosek od długiego czasu jest złożony w ministerstwie, wciąż nie wydano decyzji. Minister nie wie, jaką koncepcję kształcenia lekarzy w Polsce przyjąć i pewnie z tego to wynika. Jeżeli otrzymamy taką decyzję, nasze centrum w pełni zabezpieczy to kształcenie podstawowe i symulacyjne na kierunku lekarskim – zapewnia dr Perliński.
Na razie EUH-E-E uzyskała zgodę na uruchomienie innego kierunku – psychologii, pięcioletnich studiów magisterskich dziennych i zaocznych. To pierwsze takie studia w Elblągu.
- Absolwenci psychologii mogą pracować między innymi w szpitalach, poradniach zdrowia psychicznego, ośrodkach leczenia uzależnień, w służbie więziennej, wojsku, w ośrodkach interwencji kryzysowej, w urzędach pracy i ochotniczych hufcach pracy, w prywatnych firmach w działach personalnych jak i prowadzić własne firmy np. coachingowe – wyliczała dr Anna Skuzińska, kierownik studiów psychologicznych. Jak przyznała, obecnie chętnych do studiowania psychologii jest około 20 osób, ale rekrutacja cały czas trwa. - Nie mamy określonego limitu miejsc – stwierdziła.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter