Wybierz kierunek studiów (pisaliśmy o tym tydzień temu). Nie przeocz terminów składania dokumentów (jeśli zdajesz egzaminy na kilku uczelniach, sprawdź czy daty egzaminów się nie pokrywają). W miarę możliwości (czasowych i finansowych) weź udział w kursach przygotowawczych.
Jak szukać, aby znaleźć?
Tajemnicą ludzi sukcesu jest połączenie pracy z pasją. Powinieneś więc precyzyjnie określić swoje zainteresowania. Jeśli uwielbiasz język polski, nie decyduj się na studiowanie informatyki czy ekonomii dlatego, że te kierunki są "na czasie".
Na czasie jest profesjonalizm w wielu wąskich dziedzinach!
Jak wybierać?
Zasobniejszy w wiedzę, kim chcesz być i jaki zawód wykonywać, wybierając uczelnię powinieneś wziąć pod uwagę następujące czynniki: pozycja uczelni i jej poziom kształcenia (kadra naukowa, baza socjalna, itd.), wiek szkoły i jej uprawnienia, sposób rekrutacji, koszty nauki, pomoc finansową dla studentów ze strony uczelni, ewentualnie opinie znajomych, którzy zetknęli się z tą szkołą.
Ogólne zasady przyjęć na studia
O zasadach rekrutacji decydują senaty poszczególnych uczelni. Uchwała o tych zasadach musi być ogłoszona co najmniej na 9 miesięcy przed rozpoczęciem roku akademickiego. Na pewno jednak na wszystkich uczelniach będziesz musiał wypełnić: formularz, ankiety i podanie (często z życiorysem), złożyć oryginał świadectwa dojrzałości lub równoważnej mu kopii i zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do studiowania na wybranym kierunku oraz wykonać od 3 do 5 fotografii. Nie zapomnij, że egzaminy wstępne są odpłatne - w roku 2003/2004 była to kwota 70-75 zł. Podobnie jak w latach ubiegłych (na uczelniach państwowych) czekają Cię egzaminy wstępne. Jedyną taryfą ulgową mogą pochwalić się zwycięzcy (a na niektórych uczelniach nawet półfinaliści) olimpiad przedmiotowych.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter