„Wprowadzenie do filozofii”, „Gimnastyka filozoficzna” i „Nauka patrzenia na sztukę” to pierwsze kursy prowadzone przez Internet dostępne już w bieżącym roku akademickim. Nauka na każdym kursie trwa 10 tygodni. Po jego ukończeniu student otrzymuje certyfikat. Żeby zostać słuchaczem, należy przede wszystkim biegle posługiwać się językiem angielskim. Wymagania są wysokie. Do studiowania uprawnia dobrze zdany egzamin TOEFL, CAE lub IELTS. Drugi konieczny wymóg, to stałe i szybkie łącze internetowe, które będzie pozwalało na branie udziału w zajęciach. Pozostałym wymaganiom – takim jak entuzjazm i chęć dalszego kształcenia – już zdecydowanie łatwiej sprostać.
Jak wygląda nauka? Każda grupa, która liczy maksymalnie 25 słuchaczy, ma swojego nauczyciela, z którym pozostaje w stałym kontakcie. Profesor jest do dyspozycji studentów praktycznie całą dobę. Studenci kontaktują się zarówno z nauczycielem, jak i między sobą poprzez fora, czaty, dyskusje on - line.
Uniwersytet planuje podobne kursy z zakresu astronomii, łaciny, greki i innych przedmiotów. Prowadzi również dłuższe kursy internetowe dla specjalistów, m.in. z dziedziny historii, praw człowieka, immunologii czy metod obliczeniowych w informatyce.
Jeśli zamarzy nam się certyfikat amerykańskiej uczelni, możemy wybrać kurs na uniwersytecie Stanforda albo Yale. Te uczelnie prowadzą naukę przez Internet z szeregu przedmiotów razem z brytyjskim Oxfordem. Kursy trwają od jednego do kilkunastu tygodni. Można wybierać spośród takich dziedzin jak pisarstwo, astronomia, historia, nauki społeczne, ekonomia. Każdy kurs obejmuje jedną wąską działkę wybranej nauki, Zajęcia prowadzą profesorowie z tych trzech uczelni. Żeby rozpocząć kurs należy zarejestrować się na stronie internetowej
www.alllearn.org.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter