Formalnie już od 1 stycznia 2012 r. uczelnie publiczne mogą pobierać od studentów opłaty za drugi kierunek studiów, ponieważ z początkiem nowego roku wszedł w życie przepis znowelizowanej w 2011 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, który to umożliwia. Inne przepisy mówią jednak, że za naukę na państwowych studiach dziennych zaczną płacić dopiero osoby, które zostaną przyjęte na uczelnie w roku akademickim 2012/2013, czyli od 1 października.
Opłaty i zwolnienia
Studenci, którzy w roku 2012 zechcą rozpocząć naukę na dwóch kierunkach, będą musieli złożyć na obu wydziałach oświadczenie, który kierunek uważają za pierwszy, a który za drugi. Na pierwszym student uczy się bezpłatnie, za drugi będzie musiał zapłacić – choć jest szansa, że i z tej opłaty zostanie zwolniony, jeśli spełni kryteria potrzebne do otrzymywania Nagrody Rektora, która wraz z nową ustawą zastąpiła dotychczasowe stypendia naukowe na uczelniach. Nagrody Rektora otrzymuje 10 proc. studentów, osiągających najlepsze wyniki na roku. Ponadto najlepsi studenci mają też zyskać dzięki nowemu stypendium – Stypendium Ministra za wybitne osiągnięcia. Będzie ono przyznawane studentom szczególnie wyróżniającym się w nauce lub posiadającym wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Można je łączyć z nagrodą rektora.
Coś dla doktorantów
Doktoranci mogą starać się o Stypendium Ministra za wybitne osiągnięcia, które będzie można łączyć z niektórymi innymi stypendiami dla doktorantów. Od października zacznie funkcjonować stypendium dla najlepszych doktorantów – otrzymywać je będzie 30 proc. najlepszych na roku. Ponadto od nowego roku doktoranci będą mogli korzystać z takich samych ulg na przejazdy koleją i komunikacją miejską, jak studenci (51 proc. ceny biletu), a Krajowa Reprezentacja Doktorantów otrzyma na swoją działalność dotację z budżetu.
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter