Oblicza Internetu

9
20.11.2012
Oblicza Internetu
fot. Anna Dembińska
Któż mógłby obyć się dziś bez Internetu? Internet wciąga, wywołuje szereg pozytywnych emocji, pomaga w nauce, w kontaktach z ludźmi. Facebook, Nasza Klasa, Wikipedia, któż nie odwiedza tych stron? Kto nie ma swojego adresu mailowego? Kto nie rozmawia za pośrednictwem Internetu z przyjaciółmi z drugiego końca świata?
Internet nas zdominował, wtargnął w nasze życie i stał się jego integralną częścią. Mimo niebezpieczeństw, które w nim się kryją, doceniamy jego zalety. O tym, jak tajemniczym i osobliwym zjawiskiem jest Internet, jak wiele ma zalet, będzie można przekonać się podczas VII Interdyscyplinarnej Międzynarodowej Konferencji Naukowej Oblicza Internetu pt. ”Internet jako przestrzeń komunikacji i dialogu”, która odbędzie się w czwartek, 22 listopada w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ul. Grunwaldzkiej 137. Każdy znajdzie na konferencji coś ciekawego dla siebie. Tematyka poruszanych zagadnień jest bardzo różnorodna, skierowana zarówno do przeciętnego użytkownika Internetu, jak i fachowca zajmującego się Internetem od strony naukowej. I tak nauczycieli zaciekawi z pewnością temat „E-learning jako wyzwanie dla systemu edukacji”, z kolei pasjonatów polityki: „Internet jako medium komunikacji polskich polityków z obywatelami”. Wielu internautów przyciągną prelekcje: „Zachowania komunikacyjne użytkowników Facebooka”, „Skutki oddziaływania informacji w sieci na społeczeństwo” czy „Aksjologia Internetu”. Na temat konferencji, zaproszonych gości, zalet i wad Internetu rozmawiam z wicedyrektor Instytutu Informatyki Stosowanej PWSZ w Elblągu, Teresą Jurewicz-Obrzut.
   
   DK: Proszę powiedzieć kilka słów na temat konferencji. Jakie zagadnienia będą na niej poruszane?

   - Teresa Jurewicz-Obrzut: Pomysł konferencji powstał w 2003 roku. Profesor Marek Sokołowski z PWSZ w Elblągu i UWM w Olsztynie wymyślił taki szeroki, nośny, wprost doskonały tytuł "Oblicza Internetu". Internet ma bardzo wiele oblicz, dlatego konferencję można było zorganizować dla naukowców tak wielu dziedzin. Kto bada Internet? Socjolodzy, pedagodzy, językoznawcy, medioznawcy, politycy, filologowie, filozofowie, kulturoznawcy, prawnicy, informatycy... Każdy bada Internet. Po pierwszej konferencji w 2004 roku, po zainteresowaniu jakie wzbudziła, postanowiliśmy zrobić kolejne. I tak tegoroczna, siódma, nosi podtytuł „Internet jako przestrzeń komunikacji i dialogu” i większość artykułów temu jest poświęcona np. „Nowe formy uspołecznienia online na przykładzie sieciowej towarzyskości”, „Cyfrowy dyskurs – wpływ Internetu na sferę publiczną”, „Społeczeństwo według paradygmatu Web 2.0: bardziej zjednoczone czy silniej podzielone?”, „Skutki oddziaływania informacji w sieci na społeczeństwo”, „ Internet jako medium komunikacji polskich polityków z obywatelami”. Te tytuły potwierdzają główny wątek konferencji, ale są też inne.
   
   - Kto został zaproszony na konferencję?

   - W tym roku kolejny już raz przyjadą naukowcy z dobrze znanych wszystkim uczelni, Uniwersytetów: Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawskiego, Gdańskiego, Rzeszowskiego, Łódzkiego, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Wyższej Szkoły Pedagogiki Społecznej w Warszawie, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Społecznej Akademii Nauk w Łodzi czy bratnich Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Tarnowie i Lesznie. Zaprosiliśmy dr Ninę Kochelyaevą z Rosyjskiego Instytutu Badań Kultury w Moskwie. Niestety zapowiadany gość honorowy prof. Tomasz Goban-Klas nie będzie mógł być z nami osobiście.
   
   - A do kogo jest zaadresowana konferencja?
   Konferencja skierowana jest do wszystkich. Wszak wszyscy wiemy, co to jest Internet, większość społeczeństwa korzysta z jego dobrodziejstwa, ale nie zawsze wie o jego zagrożeniach i kierunkach rozwoju. Konferencja przyciąga osoby w różnym wieku, chętnie przychodzi młodzież ze szkół.
   
   - Jaką rolę według Pani pełni Internet we współczesnym świecie?

   - Ogromną, to szybki kontakt, skarbnica wiedzy i rozrywki.
   
   - Wyobraża sobie Pani dziś życie bez niego?

   - Już chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez maili, Skype'a czy Facebooka.
   
   - Internet niesie ze sobą więcej zagrożeń czy ma może więcej plusów? Jakie są jego oblicza?

   - Dla świadomego i rozsądnego użytkownika ma więcej plusów. Powinniśmy być otwarci na to, co dobre, przed złem przestrzegać innych, szczególnie strzec nasze dzieci.
   
   - Jakie zagrożenia niesie ze sobą Internet?
   - Internet to bezkresne morze, łatwo się w nim zgubić, być niewidzialnym. Spotkamy tam też wiele zła, groźne ideologie, oszustów. A tak nie szukając daleko, Internet obok tych wszystkich plusów i groźnych minusów jest po prostu pożeraczem naszego czasu, uzależnia. Zapraszam na Konferencję do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, która odbędzie się 22 listopada przy ul. Grunwaldzkiej 137 (aula 109/110 I. piętro). Konferencja w godzinach 9.00-16.30.
   
dk

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

chciałem przyjsc dla Gobana-klasa, ale jak jego nie będzie to zastanawiam się nad przybyciem. Auto zapomniał o podaniu godziny spotkania. O KTÓREJ?
prof. życie (2012.11.20)

info

0  
  0
Dlaczego mieszkancy Tolkmicka i okolicznych miejscowości nie mogą korzystać z taniego internetu Plusa czy Polsatu brak przekażników i muszą płacić duże pieniądze dla Oranżu czy TP bo są na tym terenie monopolistami.
marlun (2012.11.20)

info

0  
  0
ja nie mam facebooka i jakoś mi to nie preszkadza
(2012.11.20)

info

0  
  0
może mieszkańcy Tolkmicka powinni się cieszyć że chociaż Orange świadczy im usługi ( lepiej lub gorzej ale świadczy ) a pozostałe firmy nie chcą inwestować. .. ciekawe dlaczego? a swoją drogą jak ktoś opłaca faktury z opóźnieniem to jest ok, ale jak tylko jest awaria i nie ma internetu to od razu jest wielki problem. .. nikt nie pomyśli że podczas budowy drogi na tak długim odcinku wiele się może wydarzyć z siecią telekomunikacyjną, która wzdłuż dróg przebiega. ..
windykator głupoty (2012.11.20)

info

0  
  0
Jeszcze serce i rozum nie wrócili z nudnego stanu, dlatego nawet palcem nie kiwneli. Mieszkańcy Tolkmicka muszą być cierpliwi, jak wrócą to naprawią
serce i rozum (2012.11.20)

info

0  
  0
Np. ja nie odwiedzam tych stron i co?
(2012.11.20)

info

0  
  0
Dlaczego windykator głupoty "nie pomyśli że podczas budowy drogi na tak długim odcinku wiele się może wydarzyć z siecią telekomunikacyjną, która wzdłuż dróg przebiega. .". .. a jednak telefony działają
(2012.11.20)

info

0  
  0
telefony to nie internet. .. jak widać. .. telefony to centrala, kable itd. .. internet to światłowody
windykator głupoty (2012.11.21)

info

0  
  0
windykator nie kręć. mam internet na zwyklym telefonicznym kablu.
(2012.11.22)

info

0  
  0