O etyce pielęgniarki i położnej w EUH-E

20.11.2017
O etyce pielęgniarki i położnej w EUH-E
Rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu prof. Zdzisław Dubiella i przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu mgr Halina Nowik zapraszają na wspólną konferencję naukowo – szkoleniową pt. „Etyka w pielęgniarstwie i położnictwie – wczoraj i dziś”. Konferencja odbędzie się 27 listopada o godz. 9:30 w siedzibie uczelni przy ul. Lotniczej 2, aula 07L.
Celem konferencji pt. „Etyka w pielęgniarstwie i położnictwie – wczoraj i dziś” jest przybliżenie pielęgniarkom i położnym zagadnień dotyczących etyki zawodowej, poruszenie istotnych spraw dotyczących zarówno odpowiedzialności w wykonywaniu zawodu, jak i przepisów prawnych regulujących wykonywanie praktyki pielęgniarki, położnej oraz wzajemnych relacji między pielęgniarkami, położnymi.
   Zawód pielęgniarki i położnej jest zawodem samodzielnym, dlatego istotne znaczenie ma znajomość aktów prawnych regulujących wykonywanie tejże praktyki. Odpowiedzialność zawodowa tych profesji w polskim prawie określona jest m.in. w Ustawie o samorządzie pielęgniarek i położnych, pośrednio wynika też z Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Najważniejsze regulacje prawne mają odzwierciedlenie na gruncie Kodeksu Etyki Zawodowej Polskiej Pielęgniarki i Położnej.
   Zmiany, które dokonują się w polskim życiu politycznym, społecznym i ekonomicznym znajdują swój wyraz w zachowaniu i oczekiwaniach ludzi. Oczekiwania społeczeństwa wobec jakości świadczonych usług profilaktyczno-leczniczych stale rosną. Środki masowego przekazu nie zawsze obiektywnie i wiernie ukazują ciężką pracę pielęgniarek.
   W zawrotnym tempie naszego życia, wśród wielu trudności i przeszkód, czy współczesna pielęgniarka, położna powinna znaleźć czas na rozważania dotyczące etyki? Kodeks nie mówi, co należy zrobić w konkretnej sytuacji. Od pielęgniarek oczekuje się nie tylko poważnego i pogodnego spojrzenia na życie, ale też zinternalizowanych wartości i norm moralnych oraz poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie. Od pielęgniarek wymaga się przyjęcia i prezentowania specyficznej postawy zawodowej.
   Celem etyki zawodowej jest sprzyjanie dobremu wykonywaniu zawodu, wzbudzanie zaufania społecznego, wzmacnianie poczucia obowiązku.
   Po pracy często nasuwają się pielęgniarkom i położnym pytania: Czy postąpiłam dobrze? Czy zachowałam się właściwie? Czy w danej sytuacji powinnam się zachować inaczej?
   
   Program konferencji  

   9.00-09.30 - Rejestracja uczestników
   9.30-09.45 - mgr Halina Nowik - rozpoczęcie konferencji
   9.45-10.00 - Wystąpienia zaproszonych gości.
   10.00-10.30 - dr Grażyna Rogala - Pawelczyk - Etyka w zawodach pielęgniarki i położnej. Relikt przeszłości czy szansa na przyszłość?
    10.30-11.00 - dr Marek Olejniczak - Spełnienie zawodowe w pielęgniarstwie i położnictwie i jego determinanty moralne.
    11.00-11.30 -  dr n. med. Marzena Sobaczak - Etyka pielęgniarska przez pryzmat „Rachunku sumienia" Hanny Chrzanowskiej.
   11.30-12.00 – Przerwa kawowa – występ Zespołu „Szwagry”.
   12.00-12.30 - dr Agnieszka Kowalska - Odpowiedzialność cywilna pielęgniarki i położnej.
   12.30-13.00 - dr Grażyna Rogala - Pawelczyk - Wykroczenia zawodowe a zdarzenia medyczne na pielęgniarskich i położniczych stanowiskach pracy.
   13.00-13.30 - mgr Małgorzata Kilarska - Prowadzenie dokumentacji medycznej a bezpieczeństwo zawodowe pielęgniarek i położnych.
   13.30-14.00 - Dyskusja.
   14.00 - Zakończenie konferencji.
   
   Wstęp wolny.
   
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter