Niech się mury pną do góry, czyli jak młodzież mieszała w betonie

9
18.03.2015
Niech się mury pną do góry, czyli jak młodzież mieszała w betonie
(fot. Anna Dembińska)
W laboratoriach elbląskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej tegoroczni maturzyści z techników z Elbląga, Braniewa i Iławy próbowali zrobić jak najlepszy beton. Niby sprawa jest prosta: cement, kruszywo i woda. Ale to tak jak z ciastem. Też niby wystarczy woda, drożdże i mąka, a jednemu wyjdzie zakalec, a drugiemu przysłowiowe „niebo w gębie”. Uczniowie otrzymali worek cementu, piasek, żwir, wodę oraz całe wyposażenie laboratorium do dyspozycji. A co z tego wyjdzie, okaże się na kolejnym spotkaniu 15 kwietnia. „Producenci” najlepszego betonu otrzymają nagrody. Zobacz zdjęcia. 
- Waszym zadaniem jest wykonać taką próbki betonu, aby za miesiąc osiągnęły one możliwie maksymalną wytrzymałość – zachęcił do pracy prof. Marek Ciak z PWSZ. Uczniowie ważyli, mieszali, lali wodę. Wszystko w skupieniu i niemalże z aptekarską dokładnością. Na kolejnym spotkaniu 15 kwietnia, kiedy beton już się zwiąże, okaże się, kto zrobił najlepszy, czyli najbardziej wytrzymały produkt. - Dobrego betonu laik nie może zrobić – mówi prof. Ciak.
   „Amatorsko” zrobiony beton można wykorzystać do zrobienia np. chodnika na działce. Należy wtedy zwrócić uwagę na jakość składników na przykład piasek nie może zawierać gliny. Następnie należy zmieszać piasek ze żwirem w proporcji pół na pół. Do dziesięciu części zmieszanego kruszywa należy dodać trzy, cztery części cementu. I wody aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Wydaje się proste, ale już do poważniejszych prac np. budowy altanki na działce, profesor sugeruje skorzystać z usług fachowca.
   - To nie musi być wybitny specjalista, wystarczy betoniarz, który przepracował kilka lat na budowie – mówi prof. Ciak. - Ceny betonu na rynku są na tyle niskie, że skorzystanie z usług profesjonalisty nie jest kosztowne, a uzyskuje się lepszą jakość produktu.
   Ważny jest też podstawowy składnik, jakim jest cement. Z tzw. „murarskiego” nie zrobi się dobrych płyt chodnikowych, bo po bardzo krótkim okresie ulegną zniszczeniu. Nadaje się on to robienia wszelkiego rodzaju zapraw murarskich lub tynkarskich. Z cementu typu 42,5 otrzymamy produkt o zwiększonej wytrzymałości. Najbardziej popularny typ 32,5 nadaje się do większości amatorskich zastosowań.
   - Podbudowę teoretyczną mamy, wymieszamy. A co wyjdzie, to się okaże za miesiąc – mówi Michał Dębowski, jeden z „producentów” betonu. Michał jest jedną z 250 osób zaangażowanych w projekt, realizowany przez Instytut Politechniczny PWSZ. Uczestniczą w nim uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie oraz Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie. Termin zajęć w PWSZ nie został wybrany przypadkowo – właśnie dzisiaj uczelnia zorganizowała po raz pierwszy obchody Dnia Inżyniera, których głównym elementem był „betonowy konkurs” dla maturzystów.
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Bedziecie mieli za kilka max kilkanaście lat jak wam sie mury pną do góry stara gwardia sie wykrusza coraz mniej dobrych cieśli murarzy a młodzież robi za pomocników bo sie do niczego innego nie nadają ciekawe jak dlugo jeszcze stara gwardia wytrzyma niedlugo nie bedzie komu robic na budowie bo cala młodzież na studia sie wybiera a robic nie bedzie komu zobaczycie co bedzie za kilka lat na budowach sie działo polikwidowane wszystkie zawodówki budowlane bo brak chętnych powodzenia.
(2015.03.18)
4 latA UCZYC SIE JAK BETON ZROBIC ? jako pomocnik nauczysz sie w miesiac
(2015.03.18)
Dokladnie nauczysz sie robic beton nawet w pare dni ale jak dostaniesz rysunek do ręki to zaczną sie schody wtedy znajomość produkcji betonu mozna sobie wsadzic w. ..
(2015.03.18)

info

4  
  1
Fachofcy -zapomnieliście o soli-bez jaj.
g,h,k, (2015.03.18)

info

0  
  2
O tak " beton ' to jest " robiony " w UM, szykują, odnowione stare formy ??
pampi-ZAWADA (2015.03.18)

info

1  
  0
Jaja sobie robicie z tym rysunkiem. Rysunek można opanować w parę miesięcy. To jeden z prostszych przedmiotów na studiach inżynierskich. Ludzie po technikach i zawodówkach tez nie mają z tym problemów.
HvK (2015.03.19)

info

3  
  0
Jak dobierze się dobry, naprawdę solidny cement, to reszta już jakoś pójdzie. Najważniejsze żeby już na samym początku nie oszczędzać i nie kombinować, tylko postawić na coś sprawdzonego.
gawron (2015.03.19)

info

0  
  0
Dam wam bezpłatną rade. Jestem po WILIS zaoczne na PG, byłem pomocnikiem, monterem, inżynierem budowy, porjektantem kierownikiem budowy. Posiadam upr. proj. wyk. nieograniczone sanitarne i ogr. wyk. budowlane i drogowe. , zdobyte przed Gowinem, Najwyższą pensje w polsce osiągnąłem będąc instalatorem, w gdansku ok. 3500 plus fuchy ponad 4k wyszło. Znam języki dwa obce płynnie i jeden komunikat. dlatego spójrzcie na IP, pisze z DE, odwiedzam znajomych w KA. Na co dzien jedna pracuje w SUI, fizycznie. Wyciągnijcie wnioski.
chryniu (2015.03.19)

info

1  
  0
najważniejsze jest kruszywo. Odpowiedni dobór stosu okruchowego i gatunku kruszywa jest tu najważniejszy. W dalszej kolejności cement, woda dodatki i domieszki. Przepis na beton przedstawiony w artykule nieco kompromituje profesora. Dzisiaj projektując beton musimy tak dobrać kruszywo żeby cementu było jak najmniej. Cement ma tylko otoczyć i związać ziarna kruszywa tak dobranego żeby przestrzenie pomiędzy ziarnami były jak najmniejsze. Proste a jednak najtrudniejsze przy przygotowaniu receptury;-)
inżynierodbetonu (2015.03.24)

info

0  
  0