Przez zabawę do wiedzy
- Festiwal Nauki, wcześniej Bałtycki Festiwal Nauki, jest organizowany od 10 lat. Pokazujemy na nim, jak stosować naukę w trochę inny sposób, może bardziej zabawny niż na co dzień, żeby zachęcić do niej uczniów – wyjaśniała Dorota Pawłowska, koordynator dzisjeszego (9 czerwca) Festiwalu Nauki w PWSZ. - Atrakcje przygotowano i dla dzieci z przedszkola, i dla tych starszych. Dla maluchów mamy mniej wyczerpujące rzeczy, angażujące ich manualnie, natomiast starszym można pokazać troszkę techniki, żeby zachęcić ich do zagłębiania się w określone dziedziny. Nauka jest atrakcyjna, ale żeby poznać jej tajniki, trzeba mieć podstawy, przez które uczniom ciężko przejść. Są takie rzeczy, których nie da się przeskoczyć. I tutaj m.in. tego się tutaj uczą, że fajnie jest coś wykorzystać i jest to bardzo efektowne, ale do tego wszystkiego potrzebne są podstawy zdobywane w szkole.
Jak dodaje Dorota Pawłowska do uczestnictwa w warszatatach zapisano ponad 500 dzieci w różnym wieku, ale odwiedzających było znacznie więcej, około dwa tysiące osób.
Nie teoria, a praktyka
W organizacji Festiwalu Nauki pomagali również studenci. Jednym z nich był Marek Białousz, który czuwał nad stanowiskiem przygotowanym przez dr inż. Henryka Olszewskiego. Wykładowca elbląskiej PWSZ uczy m.in. technik rejestracji ruchu.
- Tu mamy czujnik ruchu, taki sam, jak w przypadku gier. Jest podłączony do komputera przez usb, wykrywa ruch, a na ekranie komputera widać grę. Kiedy ktoś się porusza może na przykład zbić w niej piłeczkę. A tu obok mamy wszystkie drony bezzałogowe – opowiadał student informatyki. - Przed chwilą mieliśmy wycieczkę przedszkolaków, doktor nimi sterował, a przez kamerkę go pro dzieci mogły zobaczyć, co widać z drona.
Uczelnia zaprosiła również szkoły podstawowe i gimnazja. Ich uczniowie pokazywali młodszym kolegom różne doświadczenia.
- Mamy tu ciecz nienewtonowską, jeżeli się w nią uderza to jest twarda, a jeśli naciska się ją lekko robi sie płynna. Żeby ją zrobić wystarczą woda i mąka ziemniaczana, my dodałyśmy barwnik do jajek – opowiadała Oliwia Ceckowska z SP nr 1, która taką atrakcję przygotowała ze swoją koleżanką, Zuzią Stefańską.
Kilka sal dalej różne doświadczenia prezentowali uczniowie Gimnazjum nr 9.
- Tutaj wykonujemy tak zwaną "pastę słonia", pokazujemy również dyfuzję, czyli jak cząsteczki rozchodzą się w powietrzu, a tu jest coś, co wygląda jak ciuchcia, tu spalamy glicerynę, a tam mamy doświadczenie polegające na spalaniu metali – wyliczała Julia Tkaczyk. - Dzieci, które do nas przychodzą są zachwycone. Podoba im się szczególnie ciuchcia i doświadczenie, w którym zmieniają się kolory.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter