Uczniowie rozwiązywali zadania związane z pisownią i zasadami ortograficznymi. Niektóre konkurencje wymagały nie tylko wiedzy, ale i twórczego myślenia, ponieważ uczestnicy musieli w formie baśni bądź wywiadu czy lekcji przedstawić określoną regułę ortograficzną. Nie zabrakło również dyktanda, w którym musieli się zmierzyć choćby z takim fragmentem:
„Tymczasem wciąż jakiś złośliwy chochlik czyha na nasze błędy. Jak słusznie ktoś kiedyś żartobliwie napisał, uczeń przypomina kolarza na wirażu trudnej bieżni, bo musi wykazać opanowanie rzemiosła, spokój, umiejętność hamowania oraz szybką orientację.”
Podczas rozwiązywania konkursowych zadań przez zespoły szkół, uczeń Gimnazjum Akademickiego ZSA zabawiał widownię trudnymi pytaniami, oczywiście o charakterze ortograficznym.
Wszystkie zadania konkursowe zostały również przedstawione i omówione na tablicy multimedialnej. Laureaci konkursu wykazali się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności, o czym świadczy fakt, że zdobyli nieco powyżej 90 proc. punktów. Tytuł „Mistrza Ortografii” zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 16. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1. Miejsce trzecie przyznano drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 12. Gratulujemy! Wszyscy uczniowie, zarówno zwycięzcy, jak i uczestnicy konkursu, otrzymali dyplomy i książki.
Mówi nauczycielka ZSA Grażyna Migacz, organizatorka konkursu: – Dziękuję wszystkim opiekunom drużyn i dzieciom, które zechciały brać udział w konkursie. Chciałabym też podkreślić, że zachwyciły mnie portrety Pani Ortografii, szczególnie ze szkół nr 16 i 11. Gratuluję ich autorom. Wiedza i umiejętności zarówno uczestników, jak i widowni uspokoiła mnie trochę w obawach o przyszłość pisowni języka polskiego. A może nie jest tak źle? Warto jednak kontynuować takie przedsięwzięcia, gdzie nauka jest zabawą, a zabawa nauką. Zatem do zobaczenia w przyszłym roku.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter