Oczywiście to tylko część wydatków studenta - warto tu podkreślić - studenta dziennego. Studenci studiów zaocznych i wieczornych dodatkowo muszą płacić czesne za studia. Co robić w przypadku, gdy rodziców nie stać na utrzymanie studiujących dzieci? Co robić, gdy student nie zarabia samodzielnie na swoją edukację? Gdzie szukać pomocy i wsparcia? Pisaliśmy o tym wielokrotnie, ale jeszcze raz przypominamy.
Nowa ustawa z dnia 28 maja 2004 r o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych, ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich oraz o zmianie niektórych innych ustaw znacznie rozszerzyła grono beneficjentów objętych pomocą materialną państwa. Dzięki tej ustawie, już od 1 października 2004 r. o świadczenia pomocy materialnej będą mogli starać się studenci zarówno studiów dziennych jak i zaocznych, wieczorowych, eksternistycznych z uczelni - państwowych jak i prywatnych. To największa zmiana, jaka została wprowadzona nową ustawą. Przypomnijmy, że jeszcze w roku akademickim 2003/2004 o przyznanie bezzwrotnych środków finansowych mogli się starać jedynie studenci studiów dziennych. Studenci wieczorowi, zaoczni i eksternistyczni nie mogli liczyć na świadczenia z budżetu państwa w postaci dotacji bezzwrotnych.
Rodzaje pomocy bezzwrotnych
Omówione poniżej formy pomocy materialnej dla studentów cieszą się największym zainteresowaniem. Głównym powodem tego zainteresowania jest ich bezzwrotność. Oznacza to, że otrzymanych stypendiów czy zapomóg nie trzeba zwracać.
Od 1 października 2004 roku studenci będą mogli ubiegać się o następujące świadczenia:
- stypendium socjalne, którego wysokość może zostać zwiększona w związku z ponoszeniem dodatkowych kosztów z tytułu niepełnosprawności, a w przypadku studentów studiów dziennych ponadto z tytułu:
a) zakwaterowania w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie,
b) zakwaterowania w domu studenckim lub w innym obiekcie niepracującego małżonka i dzieci,
- stypendium za wyniki w nauce lub sporcie,
- stypendium ministra za osiągnięcia w nauce,
- zapomogę,
- stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe (od 1 stycznia 2005 r.).
Pomoc zwrotna
Studenci, których dochód na osobę w rodzinie przekracza sumę określoną na poziomie 569 zł netto (przez co są wykluczeni z grona beneficjentów stypendiów socjalnych) mogą starać się o pomoc państwa w postaci pożyczek i kredytów studenckich. Kredyty studenckie funkcjonują na polskim rynku od sześciu lat i cieszą się dużym zainteresowaniem. W 1998 r. został utworzony Fundusz Pożyczek i Kredytów Studenckich, który jest przeznaczony m.in. na dopłaty do oprocentowania kredytów studenckich. Ulokowano go w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Kredyty
Kredyty są udzielane przez następujące banki komercyjne, które podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego:
* Bank Gospodarki Żywnościowej SA -
www.bgz.pl
* Bank Ochrony Środowiska SA -
www.bosbank.pl
* Bank Zachodni WBK SA -
www.bzwbk.pl
* Kredyt Bank SA -
www.kredytbank.pl
* Bank Polskiej Spółdzielczości SA -
www.bankbps.pl
* Bank PEKAO SA -
www.pekao.com.pl
* PKO Bank Polski SA -
www.pkobp.pl