Jak praktykę pogodzić ze studiami

9
16.11.2016
Jak praktykę pogodzić ze studiami
Forum na temat zmian w kształceniu wyższym potrwa w Elblągu do czwartku (fot. Michał Skroboszewski)
Przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski i przedsiębiorcy przyjechali do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, aby rozmawiać o roli praktycznego kształcenia. Rewolucja, która czeka szkolnictwo wyższe w najbliższych latach, budzi niepokój środowiska naukowego.
We wrześniu przyszłego roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce przedstawić projekt nowej ustawy organizującej studia wyższe w Polsce. Nad jej założeniami pracują trzy zespoły powołane przez ministra. Konferencja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, która potrwa do czwartku, jest jedną z kilkunastu, na których ministerstwo chciało poznać sugestie i opinie zarówno środowiska naukowego, jak i osób bezpośrednio zainteresowanych poziomem studiów wyższych. W auli elbląskiej PWSZ zasiedli dziś reprezentanci uczelni oraz przedsiębiorcy współpracujący z uczelniami.
   - Przyjmujemy na studia techniczne osoby, które maturę z matematyki zdawały na poziomie podstawowym, a jako drugi przedmiot wybierały wiedzę o społeczeństwie. I z takich osób chcemy zrobić inżynierów w 3,5 roku – prof. Krzysztof Diks, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej przedstawił alarmujący stan, z jakim muszą sobie poradzić uczelnie.
   Z jednej strony wynika to z masowości studiów wyższych. - Każdy maturzysta, który chce, podejmuje studia – dodał prof. Krzysztof Diks. A z drugiej strony z dużej liczby uczelni nadających tytuł inżyniera, licencjata lub magistra.
   Do końca stycznia zespoły robocze przy ministrze nauki i szkolnictwa wyższego mają przedstawić wyniki swoich prac. - Będziemy mieli trzy konkurencyjne koncepcje szkolnictwa wyższego, z których opracujemy założenia nowej „Ustawy 2.0”. Nie wiem, dlaczego nowa ustawa jest właśnie w ten sposób nazywana – mówiła Monika Kwiecień-Miland z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
   Niestety na razie trudno dowiedzieć się szczegółów na temat nowych rozwiązań. - Po zakończeniu prac zespołów ich prace zostaną opublikowane. Wtedy będzie to materiał do dyskusji. Minister chciałby, żeby ustawa była dość ogólna i nie regulowała wszystkich szczegółów – dodała Monika Kwiecień-Miland.
   Dziś uczestnicy przedstawiali swoje propozycje na temat nowych rozwiązań w praktycznej nauce zawodu. Co ważne głos zabierali nie tylko reprezentanci środowiska akademickiego, ale także przedsiębiorcy współpracujący z uczelniami. - Przede wszystkim praca kończąca studia musi być napisana na potrzeby konkretnego pracodawcy, musi rozwiązywać konkretny problemy – zwracał uwagę prof. Krzysztof Diks.
   Zwracano uwagę także na przejrzystość oceniania, rolę praktyk zawodowych i losy absolwentów na rynku pracy po ukończeniu studiów. - Szkolnictwo wyższe o profilu praktycznym powinno się opierać o współpracę z pracodawcami w prowadzeniu praktyk, a prace dyplomowe powinny być aplikacyjne, na ile to jest możliwe. Na początek byłoby to dużo. Nam w Elblągu to się udaje, współpracujemy z 900 firmami z regionu elbląskiego – mówił prof. Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ w Elblągu.
   W czwartek na forum ma wystąpić Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 
   
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

A zaoczne będą?
(2016.11.16)
Dajcie w końcu ciekawe kierunki tak jak w Gdańsku np. bankowe, psychologiczne, a nie od lat to samo. Nie dziwię się małej ilości studentów.
(2016.11.16)

info

3  
  3
Tak, tresura psów, jak poskromić teściową, budowa łopaty i szpadla.
srthz (2016.11.16)

info

1  
  0
a po co zaoczne, skoro dziennych mało?
daugwopalis (2016.11.16)
Ludzie muszą pracować i kształcić się równocześnie - to normalne na całym świecie
(2016.11.17)

info

0  
  0
Zaoczne są po to aby robić studia jednocześnie pracując
(2016.11.17)
Tata i mama kazali
(2016.11.17)

info

0  
  0
Uczelnia wiecej kasy dostaje za stuenta dziennego, niz czesnego z zaocznych. W zwiazku z tym trick z np. studiami popoludniowymi, ktore wyparly niestacjonarne.
(2016.11.17)

info

3  
  0
Same spece od szkolnictwa wyższego w Elblągu! Mądrzejsi od telewizora, gratulacje! Może złóżcie aplikacje do kierowanego przez Gowina ministerstwa jako eksperci? Misiewiczów rząd wciąż szuka. ..
Smartek (2016.11.17)

info

0  
  1