„Problem polega na tym, że po ukoÅ„czeniu trzyletnich studiów zarówno elblążanie jak i mieszkaÅ„cy okolicznych miejscowoÅ›ci, którzy studiowali w naszym mieÅ›cie, zasadniczo nie majÄ… możliwoÅ›ci pozostania tutaj, osiedlenia siÄ™, podjÄ™cia pracy a przede wszystkim kontynuowania edukacji z powodu braku oferty studiów magisterskich dziennych” - pisaÅ‚ kilka dni temu nasz
czytelnik. - „Åšwieżo upieczeni absolwenci elblÄ…skich uczelni wyższych sÄ… wrÄ™cz zmuszeni do wyjazdu do GdaÅ„ska, Olsztyna, Torunia lub innych miast i najczęściej tam już pozostajÄ… po ukoÅ„czeniu edukacji. Gdyby takie osoby miaÅ‚y możliwość kontynuowania nauki przez dwa lata na bezpÅ‚atnych studiach lub skorzystania z ciekawej oferty (niedrogiej!) studiów zaocznych, na pewno zdecydowaÅ‚yby siÄ™ pozostać w naszym mieÅ›cie, szukać pracy, być może osiedlić siÄ™ na staÅ‚e.”
Sprawdziliśmy. Bezpłatne studia magisterskie mogłyby powstać jedynie na państwowych uczelniach, a taka w Elblągu jest jedna - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Przepisy dopuszczają takie rozwiązanie, czego najlepszym dowodem są przykłady z innych miast, nawet mniejszych niż Elbląg.
Uczelnia bardziej atrakcyjna Bezpłatne dzienne studia magisterskie uruchomiono już w 2009 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, który ma 112 tysięcy mieszkańców. Od pięciu lat można tam uzyskać tytuł magistra filologii polskiej, a w zeszłym roku uruchomiono studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo.
- Decyzja o rozpoczÄ™ciu ksztaÅ‚cenia na poziomie studiów drugiego stopnia podyktowana byÅ‚a chÄ™ciÄ… poszerzenia oferty edukacyjnej uczelni i uczynienia jej bardziej atrakcyjnÄ… w oczach potencjalnych kandydatów na studia – mówi Wojciech Nowak z Biura Rektora w PWSZ w Tarnowie. - Nie bez znaczenia byÅ‚y również aspiracje lokalnego Å›rodowiska, które z uwagÄ… Å›ledzi rozwój tarnowskiej PWSZ.
Jak zapewnia Biuro Rektora tarnowskiej PWSZ, większość studentów kierunków drugiego stopnia to absolwenci uczelni. - W przypadku filologii polskiej ok. 90 proc. studentów to absolwenci tarnowskiej PWSZ. W przypadku pielęgniarstwa również ogromną większość stanowią rodzimi absolwenci. Studia te prowadzone są jednak od niedawna, w związku z czym jeszcze nie wszyscy absolwenci szkół wyższych województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego posiadają wiedzę o możliwości podjęcia studiów drugiego stopnia w Tarnowie.
Zainteresowanie studiami magisterskimi w tarnowskiej PWSZ jest zróżnicowane. - W przypadku filologii polskiej jest przeciÄ™tne, na co niewÄ…tpliwie wpÅ‚yw ma ogólnopolska tendencja rezygnacji absolwentów szkół Å›rednich z kierunków humanistycznych na rzecz kierunków technicznych – informuje Wojciech Nowak. - W przypadku kierunku pielÄ™gniarstwo zainteresowanie jest duże. Kandydaci nie tylko wypeÅ‚niajÄ… limit przyjęć na studia stacjonarne, ale sÄ… zainteresowani również studiami niestacjonarnymi. W tegorocznym naborze, w przypadku pielÄ™gniarstwa, o przyjÄ™cie na studia stacjonarne ubiegaÅ‚o siÄ™ 85 osób przy limicie miejsc – 60.
BÄ™dÄ… kolejne kierunki Podobnie jest w PWSZ w Legnicy, która liczy 101 tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców. Jak twierdzÄ… przedstawiciele uczelni, nie byÅ‚o Å‚atwo uzyskać zgodÄ™ ministerstwa na prowadzenie studiów drugiego stopnia, ale siÄ™ udaÅ‚o. – Uczelnia musi speÅ‚nić rygorystyczne kryteria: musi posiadać odpowiednie programy ksztaÅ‚cenia, odpowiedniÄ… kadrÄ™ – mówi MirosÅ‚aw Szczypiorski, rzecznik wÅ‚adz PWSZ w Legnicy. - Wszystko to podlega ocenie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, które wydaje zgodÄ™ na uruchomienie studiów drugiego stopnia.
W legnickiej PWSZ studenci mają na razie możliwość podjęcia studiów magisterskich na kierunkach pedagogika oraz zarządzenie i inżynieria produkcji.
– Ubiegamy siÄ™ o uruchomienie kolejnych kierunków – mówi MirosÅ‚aw Szczypiorski. - DziÄ™ki temu uczelnia siÄ™ rozwija i daje studentom możliwość pozostania na miejscu, za czym idÄ… mniejsze nakÅ‚ady finansowe.
Rzecznik wÅ‚adz PWSZ w Legnicy informuje także, że aż 90 procent osób na studiach magisterskich to absolwenci legnickiej uczelni. – Studia wybierajÄ… nie tylko absolwenci pedagogiki czy zarzÄ…dzania i inżynierii produkcji, lecz także innych kierunków. Studenci sÄ… Å›wiadomi, że uzyskujÄ…c podwójne kwalifikacje, zwiÄ™kszajÄ… swój portfel umiejÄ™tnoÅ›ci i sÄ… bardziej atrakcyjni na rynku pracy – dodaje MirosÅ‚aw Szczypiorski.
Wszyscy na urlopie Jak do tych danych odnoszÄ… siÄ™ wÅ‚adze elblÄ…skiej PWSZ? ChcieliÅ›my o to zapytać, ale jak dowiedzieliÅ›my siÄ™ w Biurze Promocji PWSZ, obecnie wszystkie osoby, które mogÄ… udzielić informacji na ten temat, przebywajÄ… na urlopie. - Prosimy w tej sprawie kontaktować siÄ™, gdy zacznie siÄ™ rok akademicki – usÅ‚yszeliÅ›my przez telefon.