EUH-E stawia na medycynę. Zobacz wizualizację

23
21.12.2015
EUH-E stawia na medycynę. Zobacz wizualizację
Tak ma wyglądać budynek Centrum (biuro projektowe Euro-Projekt Grzegorz Latecki, wszelkie prawa zastrzeżone)
Wiemy, jak będzie wyglądało Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, które przy ul. Lotniczej chce uruchomić Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna. To całkowicie nowy projekt, który ma być zaprezentowany na jednej z sesji Rady Miejskiej w nowym roku.
- To będzie budynek z trzema kondygnacjami, o powierzchni użytkowej około 3 tysięcy metrów, wyposażony m.in. w salę operacyjną, porodową, szpitalny oddział ratunkowy i oddział intensywnej terapii medycznej, a także symulator helikoptera i karetki. Studenci w jednym miejscu będą mogli ćwiczyć różne scenariusze. Ponadto będzie przystosowany do organizacji różnego rodzaju konferencji i szkoleń – opowiada właściciel firmy Euro-Projekt Grzegorz Latecki, twórca koncepcji architektonicznej Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.
   Uczelnia chce je zbudować przy ul. Lotniczej, na działce przylegającej do EUH-E, która to nieruchomość – wartości około miliona złotych - decyzją Rady Miejskiej została przekazana szkole w wieczyste użytkowanie.
   - Ten obiekt ma służyć nie tylko studentom medycyny, który to kierunek chcemy utworzyć, ale całemu Wydziałowi Nauki o Zdrowiu – mówi Henryk Fall, kanclerz EUH-E. - Cały czas czekamy na rozpatrzenie naszego wniosku w sprawie uruchomienia medycyny przez Komisję Akredytacyjną. Sprawę komplikuje także sytuacja z Regionalnym Programem Operacyjnym. Zarząd Województwa nie wpisał w harmonogramie na 2016 rok konkursu, z którego moglibyśmy ubiegać się o dofinansowanie budowy Centrum.
EUH-E stawia na medycynę. Zobacz wizualizację
Tak ma wyglądać symulacyjna sala operacyjna (biuro projektowe Euro-Projekt Grzegorz Latecki, wszelkie prawa zastrzeżone)

   - Patrzyliśmy, jak takie centra symulacyjne działają w innych częściach kraju. Koncepcja powstawała przez kilka miesięcy, mamy już podpisane porozumienie ze szpitalem wojewódzkim, który ma pełnić rolę szpitala klinicznego. Czekamy na podpisanie porozumienia ze szpitalem wojewódzkim w Olsztynie, gdzie istnieje oddział transplantologii. Studenci muszą mieć bowiem 16 godzin zajęć z tej dziedziny - mówi dr Jacek Perliński, prodziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu EUH-E. - Nasze Centrum ma być najnowocześniejsze w Polsce. Na wielu uczelniach, w tym uniwersytetach, praktyczna nauka anatomii nadal odbywa się na zwłokach. Nowoczesna technologia umożliwia naukę zupełnie innymi metodami, które jak pokazują badania pozwalają studentom o wiele lepiej nauczyć się anatomii. Żaden student nie otrzyma dyplomu, jeśli nie zda pozytywnie egzaminu na symulatorach. W Centrum będą także ćwiczyć pielęgniarki, ratownicy medyczni i fizjoterapeuci.
   Uczelnia, jeśli otrzyma pozytywną decyzję Komisji Akredytacyjnej, chce na pierwszy rok medycyny przyjąć 75 osób. Docelowo na tym kierunku chce kształcić około 500-600 osób, licząc wszystkie lata studiów. - W styczniu lub w lutym chcielibyśmy przedstawić koncepcję Centrum podczas sesji Rady Miejskiej – dodaje Henryk Fall.
   
RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Brawa i to jest to, lekarzy potrzebują wszędzie, 100% pracy po studiach.
(2015.12.21)

info

12  
  15
Ciekawe jak te mądrale nauczą preparowania żywej tkanki na symulatorze.
(2015.12.21)

info

17  
  4
Obywatelu optymisto. Żeby leczyć to nie wystarczą wątpliwej jakości studia medyczne. Tu potrzeba całego zaplecza klinicznego i ludzi z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem naukowym.
(2015.12.21)

info

27  
  6
Mam nadzieję, że nie beda tam kształcić lekarzy, a jedynie pielęgniarki i ratowników medycznych, bo będą to studia wirtualne z cyklu science-fiction. Ta uczelnia miała już w przeszłości kłopoty z licencją do nadawania stopni naukowych, oby się to nie powtórzyło, bo szkoda studentów i ich pieniędzy!
123#123 (2015.12.21)

info

20  
  8
a uczyć kto będzie- ? skąd profesorska kadra?
??!! (2015.12.21)
i takich odwaznych pomysłow ponad elbląski prowincjonalizm Ratusza, trzeba w kazdej dziedzinie naszego miasta, a szczególnie w budownictwie, gospodarce przestrzennej i rozwiazaniach komunikacyjnych gdzie przeważają propozycje na poziomie 40- tyś miasta.
(2015.12.21)

info

14  
  2
Hahaha Lepiej siedzieć cicho panie Fall i uchodzić za mędrca (Fall po angielsku UPADEK) niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. Proponuję w Elblągu następujące kierunki : budowa promów kosmicznych, eksploracja Marsa, elektrownia termojądrowa, Już teraz część lekarzy ma dyplomy za pieniądze, a po takich studiach to dopiero będą geniusze medycyny,
hrabia_George (2015.12.21)

info

9  
  7
Jeżeli to prawda to strzał w dziesiątke, za kilka lat bedziemozna mowic do mnie Panie Doktorze :) Z Polski większosc dobrych lekarzy dawno wyjechało. Ktoś kto nie ma kasy na dobre studia nie oznacza że będzie złym lekarzem. Patrząc na to co o lekarzach pisza w mediach to gorzej na pewno nie będzie, niektóre "pomyłki" lekarzy po tych dobrych studiach będzie cięzko przeskoczyć :)
Przyszłydoktor (2015.12.21)

info

5  
  2
Bardzo nieładnie!!! Jaka to sprawiedliwość? Na ul. Lotniczej będą mieli Akademię Medyczną a u nas na Browarnej nie będzie ani jednej! Czekać tylko jak ludzie z Pilony się zbuntują, że u nich też nie będzie Akademii Medycznej! Bezprawie !!!
precz (2015.12.21)

info

8  
  4
a co reksio nie ma pieniedzy niech wraca do koszalina
hahha (2015.12.21)

info

5  
  0