Dotknęli prawdziwej nauki

21.05.2015
Dotknęli prawdziwej nauki
(fot. Anna Dembińska)
Jak działają mobilne roboty, jaki wpływ mają zanieczyszczenia na ludzkie zdrowie, jaką siłę na odbiorcę wywierają reklamy, jaką moc ma energia słoneczna - na te i inne pytania można było znaleźć odpowiedź podczas dzisiejszego (21 maja) XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który odbył się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Zobacz zdjęcia.
Festiwal przyciągnął wielu elblążan, którzy z zainteresowaniem uczestniczyli w atrakcyjnych pokazach, doświadczeniach, eksperymentach, warsztatach i słuchali wykładów przygotowanych przez wszystkie wydziały elbląskiej uczelni. Gośćmi imprezy byli zarówno przedszkolaki jak i uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadpodstawowych a także dorośli. Na stoiskach na placu przed budynkiem i w salach wykładowych PWSZ dzieci i młodzież zaznajamiali się z zagadnieniami związanymi z ekonomią, informatyką, biologią, chemią, fizyką, matematyką, geografią oraz tematyką dotyczącą nauk prawnych, medycznych, kultury fizycznej czy nauk o sztukach pięknych.
   Miłośnicy nauk ścisłych wzięli udział w warsztatach przybliżających wykorzystanie brył geometrycznych w przyrodzie i architekturze czy w pokazie wyjaśniającym, jaką moc ma energia słoneczna oraz poznali budowę i działanie robotów mobilnych. Mali naukowcy dowiedzieli się także, jak tworzy się i działa reklama, ćwiczyli spostrzegawczość i koncentrację, jeździli na dziwnym rowerze czy brali udział w zajęciach fotograficznych.
Dotknęli prawdziwej nauki
(fot. AD)

   – Jestem tutaj już po raz drugi – mówi Ania, uczennica szkoły podstawowej. – Fajnie by było, gdyby na co dzień w szkole było więcej takich praktycznych sposobów na poznanie nauki. Dzięki takim eksperymentom można więcej się nauczyć niż z samych książek.
   - Bałtycki Festiwal Nauki służy przede wszystkim popularyzacji wiedzy naukowej – mówi dr Joanna Nowak, koordynator XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki w PWSZ. - Wiedza podawana jest w bardzo przystępny sposób dla różnych grup wiekowych. Gromadzą się tutaj różne dziedziny nauki; ścisłe jak matematyka, fizyka, robotyka czy informatyka i dziedziny humanistyczne, chemiczne, nauki związane z budownictwem. Jest to tak szeroki kontekst nauki, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
   Zainteresowanie festiwalem jest jak co roku ogromne i to nie tylko wśród elblążan. - Zgłosiło się bardzo dużo grup – dodaje koordynatorka. - Imprezą interesują się nie tylko elblążanie, przyjeżdżają do nas także grupy z Malborka i Pasłęka. Ogranicza nas trochę czas, ponieważ impreza przewidziana jest tylko do godz. 14. Być może w przyszłości festiwal rozpocznie się wcześniej i skończy później lub zostanie poprowadzony w ciągu dwóch dni. Tę sprawę organizacyjną należałoby jeszcze przemyśleć, bo zainteresowanie wydarzeniem jest naprawdę bardzo duże.
   
mg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter