Do pracy trzeba się przygotować

18
15.11.2017
Do pracy trzeba się przygotować
Krzysztof Grablewski w trakcie zajęć (fot. MS)
Jakich błędów unikać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Jak umiejętnie przedstawić swoje mocne strony? Jak zbudować CV, żeby było atrakcyjne, czytelne i wiarygodne? Mówiąc najprościej: jak umiejętnie "sprzedać" samego siebie? Tego wszystkiego można się było dowiedzieć podczas środowego (15 listopada) spotkania w Akademickim Biurze Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
- Mamy dwa tematy warsztatów, pierwszy to rozmowa kwalifikacyjna i dokumenty aplikacyjne. Tu uczestnicy mogli poznać ich znaczenie w procesie poszukiwania pracy, nauczyć się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jakich błędów unikać, również w budowaniu CV – wyjaśniał Krzysztof Grablewski, doradca zawodowy w Akademickim Biurze Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. - Studenci korzystają z takich spotkań, ale wśród nich jest spora część, która nie zdaje sobie sprawy z tego, że te umiejętności miękkie są bardzo ważne. Są one istotne w trakcie aplikowania na stanowisko pracy, chodzi o to, żeby umieć się zaprezentować, powiedzieć coś o sobie, o mocnych i słabych stronach, o swoim kapitale, o tym, co się potrafi. Takich umiejętności młodzieży brakuje, a im więcej będzie tego typu warsztatów, tym więcej możliwości, aby je ćwiczyć.
   A tego, jak podkreślał Krzysztof Grablewski, nigdy za wiele.
   - W obecnych czasach rekrutację prowadzą różne osoby. Często nie jest to dyrektor firmy, ale profesjonalny headhunter czy rekruter. To on, w oparciu o różnego rodzaju testy psychologiczne, wywiady, pracę grupową, zadaje pytania, które mogą się wydać dziwne. Im więcej takich warsztatów przejdziemy, tym większą będziemy mieli umiejętność odpowiadania na nie – tłumaczył Krzysztof Grablewski.
   Jedną z uczestniczek spotkania była Justyna Baran, studentka ostatniego roku pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z arteterapią.
   - Zdecydowałam się przyjść na warsztaty, bo za pół roku będę szukała pracy i nie mam za sobą zbyt wielu rozmów kwalifikacyjnych. Dużo się nauczyłam, przede wszystkim tego, na co powinnam być przygotowana, idąc na taką rozmowę, jakich pytań się mogę spodziewać. Uświadomiło mi to, że lepiej się przygotować, a nie iść na nią tak po prostu, z marszu – wyjaśniała studentka studiów magisterskich.
   Druga część spotkania dotyczyła pozyskiwania bezzwrotnych środków finansowych na własny rozwój osobisty, jakie są możliwości dofinansowania szkoleń, studiów, e-learningu, nauki języka obcego, jak pozyskać środki finansowe na założenie własnej działalności gospodarczej.
   Warsztaty odbywały się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, który potrwa do czwartku, 16 listopada. Wtedy też odbędzie się spotkanie „Wirtualny Świat Biznesu - Branżowe symulacje biznesowe”, czyli warsztaty dla młodzieży klas przedsiębiorczość i członków elbląskich kół przedsiębiorczości. Potrwają od godz. 9 do14, w salach 220/221/222 Elbląskiego Parku Technologicznego, organizatorem jest Biuro Wsparcia Przedsiębiorczości oraz Elbląski Park Technologiczny. Udział w nich jest bezpłatny. 

   Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Tygodnia Przedsiębiorczości
mw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ale pierdoły posuwają
Gosc (2017.11.15)

info

6  
  0
Ci którzy robią wykłady powinni przetrenować to w praktyce żeby mieć pojęcie
Janek1758 (2017.11.15)

info

14  
  1
Same bzdury
Gość1856 (2017.11.15)

info

8  
  1
Teoretyczne cwaniaki. Niech ktoś z tych mądrali weźmie udział w rozmowie poszukując pracy BEZ ZNAJOMOŚCI. Dziś nie trzeba kompromitować się biorąc udział w poniżających rozmowach kwalifikacyjnych, dziś wystarczy mieć znajomego w zakładzie pracy. Oferty pracy nie trafiają do obiegu publicznego, bo na pniu rozchodzą się wśród znajomych i rodzinki!!!
niechichszlagtrafi (2017.11.15)
Szkoła ukończona przedchwila i 30 lat praktykiamy mieć. Pomyślcie wy logicznie a wtedy wymagania.
Młodym byc (2017.11.15)

info

8  
  0
Mądrale na budżetowym garnuszku.
Elg. (2017.11.15)

info

9  
  0
Nie zgadzam się że wystarczają znajomości, choć pewnie i takich firm jest wiele. Osobiście rekrutowałem do dużej korporacji i wiele osób nawet nie wiedziało do jakiej firmy przyszło i po co. Jak się idzie na rozmowę wypadałoby jakieś lekcje odrobić, coś poczytać, ułożyć sobie strategię rozmowy. No ale malkontenctwa nigdy mało.
(2017.11.15)

info

3  
  7
wszędzie szukają ludzi do pracy, kto chce ten pracuje
dd (2017.11.15)
jak nie będzie kasy z UE na takie bzdury, to co Pan będzie robił jak jest taki przedsiębiorczy ? Panie jak to Trenerze czy coś tam. .. ..
śmieszki (2017.11.15)

info

5  
  1
@dd - za miske ryżu
robokonstruktor (2017.11.15)