Już dziś możemy obiecać, że w roku akademickim 2019/2020 studenci pierwsze zajęcia odbędą w nowoczesnym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. To będzie poligon doświadczalny dla przyszłych pielęgniarek, fizjoterapeutów i ratowników medycznych. Studenci będą zdobywać praktyczne umiejętności i uczyć się pracy zespołowej. Obiekt będzie zawierał m.in. sale fizykoterapii i kinezyterapii, masażu i czynności manualnych, pracownie symulacji niskiej wierności, wysokiej wierności jak również sale opieki pielęgniarskiej. W zależności od specyfiki i kierunku nauczania, w salach dydaktycznych znajdą się m.in. symulatory oddziału ratowniczego, symulatory niskiej i wysokiej wierności. Symulacje medyczne to taki bardzo nowoczesny kierunek kształcenia, który przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Symulatory zastępują pacjenta wtedy, gdy studenci uczą się podstawowych działań medycznych w stanach zagrożenia życia, czyli takich, których nie można ćwiczyć na człowieku. Dotyczy to np. uciskania klatki piersiowej czy intubacji, defibrylacji, kardiowersji, wkłuć centralnych itp. W tym celu stworzono wiernie oddające anatomię fantomy i elektronicznie sterowane symulatory, na których można wielokrotnie ćwiczyć te procedury w realistyczny sposób. Odpowiednio wyposażone sale będą odpowiadały warunkom prawdziwego szpitala. W niektórych z nich będą znajdować się fantomy imitujące procesy życiowe człowieka – oddychanie, bicie serca, krwawienie, płacz, a nawet - reakcję na podawane leki czy reanimację.
Symulacje medyczne stały się standardem nowoczesnego nauczania studentów w uniwersytetach medycznych w całym kraju. Teraz i Nasz region zyska Nowoczesne Centrum, w którym prowadzone zajęcia dadzą przede wszystkim możliwość zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, bo mogą być wyeliminowani z pierwszej fazy szkolenia.
Dzięki nowoczesnemu Centrum, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu mieszcząca się przy ul. Lotniczej 2 w Elblągu dołączy do najlepszych medycznych ośrodków akademickich w Polsce.
Tytuł projektu: Przebudowa i rozbudowa infrastruktury dydaktycznej Elbląskiej Uczelni Humanistyczno – Ekonomicznej w Elblągu poprzez utworzenie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej
Wartość ogółem: 18 965 607,77
Wydatki kwalifikowalne: 17 531 567.15
Wkład Funduszy Europejskich: 14 374 131.91
Procent dofinansowania: 81.99
Okres realizacji projektu: 5.2018-12.2019
Celem głównym projektu jest lepsze dostosowanie warunków kształcenia wyższego do potrzeb rynku pracy w zakresie zawodów medycznych, atrakcyjniejsze kształcenie praktyczne odpowiadające dzisiejszym standardom, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa pacjentów oraz zwiększenie poczucia pewności posiadanych umiejętności przez osoby rozpoczynające pracę w zawodach medycznych, a także zaspokojenie popytu na kształcenie w zakresie oferowanych przez uczelnię kierunków: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i fizjoterapia.
Efekty realizacji projektu:
• wzrost liczby użytkowników,
• wzrost umiejętności praktycznych absolwentów uczelni rozpoczynających pracę w zawodzie,
• stworzenie nowej bazy dydaktycznej umożliwiającej kształcenie praktyczne na wysokim poziomie,
• uruchomione nowych specjalności, takich jak: ratownictwo wodne i turystyczne, fizjoterapię balneologiczną i uzdrowiskową (obie specjalności I stopnia) oraz pielęgniarstwo ratunkowe i wypadkowe (specjalność II stopnia)
• poprawa wizerunku EUH-E, miasta Elbląg i regionu,
• obiekt przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna w Elblągu
ul. Lotnicza 2, 82-300 Elbląg
tel. 55 239 38 01
e-mail: rektorat@euh-e.edu.pl www.euh-e.edu.pl
----- artykuł sponsorowany -----