Kiedy zniknie rudera przy Żeglarskiej? (aktualizacja)

50
06.06.2019
Kiedy zniknie rudera przy Żeglarskiej? (aktualizacja)
(fot. Michał Skroboszewski)
Mieszkańcy ul. Żeglarskiej od lat nie mogą nic wskórać w sprawie ruiny budynku, która może zagrażać bezpieczeństwu przechodniów. - Czy musi tutaj dojść do tragedii, by wreszcie ktoś się opamiętał? – pytają. Po kilkudniowej wymianie korespondecji z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego udało nam się uzyskać odpowiedzi na interesujące nas i mieszkańców kwestie. 
- Występowaliśmy do wielu instytucji w tej sprawie. A jedynym efektem było to, że zostałem zobowiązany przez inspektora nadzoru budowlanego do sporządzenia ekspertyzy o stanie technicznym mojego lokalu, przylegającego do tej ruiny, co kosztowało mnie ok. 2 tysięcy złotych. A ruina jak stała, tak stoi. Co roku muszę odświeżać ściany w lokalu, bo wszędzie dostaje się wilgoć – mówi nam właściciel sąsiedniej nieruchomości.
   Do dzisiaj z budynku pozostała frontowa ściana, w 2017 roku strażacy rozebrali jej część, bo spadające cegły zagrażały bezpieczeństwu przechodniów. Od tego czasu, jak twierdzą okoliczni mieszkańcy, nic się w tej sprawie nie zmieniło.
   Jak ustaliliśmy w Urzędzie Miejskim, właściciel nieruchomości wystąpił już dwukrotnie o decyzje o warunkach zabudowy, ostatnia została wydana w październiku 2018 roku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego twierdzi, że właściciel nieruchomości opracował projekt budowlany odbudowy budynku mieszkalnego i złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. „Ponadto zobowiązał się do wykonania nowego ogrodzenia w/w nieruchomości, celem jej zabezpieczenia przed dostępem osób trzecich” - informuje w mailu do naszej redakcji Jerzy Kołodziejski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Kiedy zniknie rudera przy Żeglarskiej? (aktualizacja)
(fot. Michał Skroboszewski)

   Tymczasem urzędnicy miejscy twierdzą, że wniosku o pozwolenie na budowę w ratuszu nie złożono. - Dla przedmiotowej nieruchomości została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej. Do dnia dzisiejszego właściciel przedmiotowej nieruchomości nie wystąpił do tutejszego organu z wnioskiem o pozwolenie na budowę, jak również o rozbiórkę istniejącej ściany frontowej budynku. Tutejszy organ nie ma możliwości prawnych ingerencji w prywatną nieruchomość. W przypadku, gdy istniejąca zabudowa stwarza zagrożenie życia i bezpieczeństwa ludzi organem właściwym do podjęcia stosownych działań jest organ nadzoru budowlanego. Zgłoszenia do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Elbląga może dokonać każdy kto zauważy zagrożenie” - napisała do nas Maria Torłop, kierownik referatu administracji architektoniczno-budowlanej w Departamencie Urbanistyki i Architektury UM.
   Zapytaliśmy więc ponownie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, czy w jakikolwiek sposób ukarał właściciela nieruchomości za stan tego budynku? Jakie środki prawne wykorzystał, by zmobilizować właściciela do działania? Czy powiadomił prokuraturę o możliwym zagrożeniu bezpieczeństwa w tym miejscu? 
   
   Aktualizacja: Kilka dni trwała wymiana korespondencji mailowej z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego na temat ruiny przy ul. Żeglarskiej. W końcu otrzymaliśmy pełną odpowiedź na postawione przez nas pytania. - Po przeanalizowaniu aktualnego stanu formalno-prawnego organ nadzoru budowlanego informuje w sprawie budynku przy ul. Żeglarskiej 65 w Elblągu , że inwestorzy uzyskali dnia 21.07.2017 r. pozwolenie wydane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na rozbiórkę ściany frontowej , ścian i stropu podpiwniczenia. Aktualnie na podstawie pozwolenia na budowę, zgodnie z opracowanym projektem budowlanym, planują realizacje robót budowlanych - informuje Jerzy Kołodziejski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Elblągu. 
   I dodał: -  W analizowanej sprawie brak podstaw do ukarania właścicieli budynku przy ul. Żeglarskiej 65 w Elblągu. Teren nieruchomości jest zabezpieczony przed dostępem osób trzecich. Ponadto do tut. organu nie wpłynęły informacje od mieszkańców o zagrożeniu bezpieczeństwa.  
   
RG

Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Może własciciel jest zainteresowany sprzedażą tej ruiny? Chętnie odkupię
(2019.05.29)
Za duzo tego nie zostało. Samemu mozna to rozebrać :p
japablo (2019.05.29)

info

13  
  0
Stare miasto budowy trwające latami ,co krok to taki kwiatek jak opisywany. Włodarze nie reagują i stoi i straszy.
(2019.05.29)

info

20  
  3
Mnie w ogóle dziwi, że właściciel tej ruiny śpi spokojnie wiedząc że to coś zagraża ludziom!!! Przypuszczam że siedzi sobie za granicą i g.. go obchodzi co się z tym dzieje.
(2019.05.29)

info

14  
  2
Powiatowy inspektor bud. to kpina. Siedzi za biurkiem i nie wie co sie w miescie dzieje.
bastekk (2019.05.29)
Może to znajomy tych z urzędu??? Że taka ruina moze sobie stać w szeregu zabudowanych domków. Nie chce mi sie az wierzyc ze do tej pory zastrzegano ze urzad nic nie zrobi bo to teren prywatny. To jak wybuduje dom w kształcie d..u..p...y to tez mi nic nie zrobią bo bedzie stal na terenie prywatnym??? To cos powinno byc natychmiast usuniete bo w oczy kłuje jak się tamtędy idzie!!!
(2019.05.29)

info

21  
  2
Wystarczy hasło ". .. .Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. .. " i można płakać ze śmiechu!!!
Kat_Na_Idiotów (2019.05.29)

info

15  
  3
Do walić największa kare jaka może być, plus odszkodowanie dla sąsiadów za szkody to może wreszcie ktoś się obudzi.
razdwatrzy (2019.05.29)

info

8  
  4
Tez chetnie odkupie!
Czajkowski (2019.05.29)
Jakby taka ruina stała koło ratusza to na pewno juz by gosciu pismo dostal ze ma to rozebrac i nie wazne ze staloby to na terenie prywatnym, a ze stoi sobie to hen hen dalej to co im to. Niech sie inni martwią. Tak wlasnie urzad miasta rozwiazuje problemy.
(2019.05.29)

info

11  
  1