Żywa Biblioteka to projekt, który polega na „wypożyczeniu” osób (" żywych książek") z grup dotkniętych wykluczeniem społecznym, stygmatyzacją oraz ogólnymi stereotypami i rozmowy z nimi na dowolny temat. Pomysł ten narodził się w Danii w Roskilde na międzynarodowym festiwalu muzycznym w 2000 roku.
Celem projektu jest edukacja ludzi w zakresie praw człowieka, promowania ich oraz przełamywanie barier międzyludzkich. Założeniem tej inicjatywy jest także przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym, jakimi są wykluczenie społeczne czy stygmatyzacja. „Żywa Biblioteka” ma niwelować stereotypy, uprzedzenia oraz zachęcić ludzi do zaangażowania się na rzecz działań antydyskryminacyjnych. Bezpośrednia rozmowa z osobą dotkniętą dyskryminacją daje możliwość zrozumienia pozycji tej osoby w społeczeństwie, sympatyzowania z nią. Żywa Biblioteka to okazja na obalenie powszechnie uznawanych mitów oraz do integracji między członkami społeczeństwa.
W sobotę, 18 czerwca osoby zainteresowane będą miały możliwość rozmowy między innymi z byłym więźniem, lesbijką, osobą aseksualną oraz niepełnosprawną. Nad całością będą czuwać „bibliotekarze” z grupy Pionierzy Równości. Serdecznie zapraszamy.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter