Zostań wikińskim wojem (Truso: Śladami wikingów, odc. 32)

6
16.05.2021
Wczoraj (15 maja) odbyła się Noc Muzeów, a w Elblągu przebiegła ona pod znakiem osady Truso. W ramach jednej z przygotowanych atrakcji zaprezentowano... trening początkującego woja, który poprowadziła Drużyna Wikingów Nidhogg z Braniewa.

Trening zaprezentowany przez rekonstruktorów miał oczywiście na celu ćwiczenie umiejętności walki.

- W trenowaniu najważniejsze jest to, żeby było systematyczne, powtarzalne... Ważna jest cierpliwość trenującej osoby – podkreślają wikingowie.

To trening dla początkujących: rekruci drużyny Nidhogg rozpoczynają treningi od walki kijem leszczynowym o długości ok. 90 cm, okorowanym i oklejonym taśmą dla zwiększenia jego wytrzymałości.

Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa dla takiego treningu?

„Początkujący woj” powinien unikać ciosów na głowę, w treningu nie stosuje się sztychów, czyli pchnięć, absolutnie zakazane są ciosy na twarz czy w szyję. W ćwiczeniach używa się rękawic ochronnych, najlepiej uszytych z grubej skóry. Prawdziwy wiking przed właściwym treningiem nie zapomina oczywiście o rozgrzewce.

Naukę walki warto rozpocząć od podstawowych ciosów: uderzenia na głowę, „jakbyśmy chcieli przeciąć przeciwnika na dwie równe połowy", uderzenia na bark czy ciosu na udo.

Wikingowie z Braniewa zaprezentowali, jak należy atakować i jak prowadzić obronę przed atakiem. Pokazywali, że istotna, prócz użycia broni, jest także praca nóg. Nie zabrakło też budowania sekwencji ciosów.

Wiking musi też trenować celność, refleks i szybkość, nie zabrakło więc ćwiczeń, które mają rozwijać powyższe. Nie będziemy jednak ich opisywać, bo z wikińskim treningiem można zapoznać się na załączonym filmie. Dowiemy się też z niego, na czym polegają „krąg honoru” i „krąg zdrady”.

- Mamy nadzieję, że to pierwszy trening i początek waszej przygody z walką – zachęcają do dalszych ćwiczeń wojowie z Nidhogg.

Drużyna Nidhogg to grupa rekonstrukcji historycznej zajmująca się erą wikingów. Swoją działalność prezentują także na profilu facebookowym.

Materiały z Nocy Muzeów – która z powodu pandemii koronawirusa odbywa się w znacznej mierze online – znajdziemy na Facebooku Muzeum Archeologiczno-Historycznego i na jego stronie internetowej. W ramach wydarzenia muzealnicy zaproponowali pasjonatom historii także inne warsztaty i spotkania dotyczące Truso, m. in. spotkanie na żywo z dr. Markiem Jagodzińskim, odkrywcą wikińskiego emporium. Do tych wydarzeń powrócimy jeszcze w naszym cyklu Truso: Śladami wikingów.

 

Cykl Truso: Śladami wikingów Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl powstaje we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, w oparciu o wydane przez nie publikacje naukowe.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Juz pędze, trzymajcie mnie
(2021.05.16)
To dwa litry zamawiam.
Chłop bimbrożłop (2021.05.16)
Może zamiast wikingów CHĄŚNICY.
(2021.05.16)

info

1  
  0
Chąśnicy – określenie stosowane wobec słowiańskich wojowników, walczących na podobieństwo skandynawskich wikingów.
(2021.05.16)

info

2  
  0
Ktoś to Truso spalił.
(2021.05.16)

info

2  
  0
Chore i dziadoskie miasto. Nie ma terenu dla wojów rycerzy i wikingów na stałe tak jak to ma miejsce np, w Malborku. Na co wy wszyscy czekacie. Nie ma repliki osady truso. WSTYD I TYLE. I wy czekacie na turystów.
(2021.05.16)

info

4  
  1